Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Varpelis karaliaus Mindaugo tėvui

Pagal   /  2015 liepos 27  /  Komentarų nėra

Varpelis-karaliaus-Mindaugo-tevui_imagelarge

Regimantas Midvikis. Eugenijaus Skipičio nuotrauka

Eugenijus SKIPITIS

Ant Rambyno kalno šiandien dar stovi žiedais aplipusi liepa, kuri po bitėmis dūzgiančiu vainiku prieš kelis metus gaubė mudviejų galvas. Tądien gėrėme gauromečio arbatą, ant rupios Jorės duonos tepėme iš Bitėnų kaimo atsineštą medų ir su „karaliaus Mindaugo tėvu“ (taip šmaikštaudami Regimantą vadindavo kolegos menininkai) – skulptoriumi, Nacionalinės premijos laureatu Regimantu Midvikiu kalbėjomės apie tarp pirštų, tarsi skalvių žemės smėlis, srovenantį gyvenimą.

Kas be ko, su skausmu prisiminėm anksti anapilin išėjusį R.Midvikio bičiulį, dailininką ir poetą Arvydą Ambrasą ir tuomečiame Dailės institute veikusį Koridoriaus teatrą, kurio veikloje studijų laikais aktyviai dalyvavo ir R.Midvikis. Tie Koridoriaus teatro vaidinimai mus ir sulipdė: retkarčiais susitikdavome Vilniuje, paskui susibėgdavome Klaipėdoje, dar vėliau Tauragėje. Sėdėjome po liepa, nesiguodėme savo, pagal asmens kodą, priklausančiais negalavimais ir nežinojome ties kuriuo vieną dieną sustos lemtis per  akimirką gyvenimą paversianti pelenų sauja. Abu mintyse stovėjome ant Vilnelės tilto vedančio į Užupį ir unisonu deklamavome Algimanto Mackaus ketureilį „ Į upės vandenį žiūrėjau, mintim mąstydamas apie save.

– Prie upių visi valkatos prastovi, norėję būt ir žemėm ir srove.“ Ir gyvenimo srovė mus nešė pirmyn į praeitį ir atgal į ateitį.

Talentas neišnyksta, tačiau jį prisiminti visuomet verta. Ir netik kukliuose Tauragės laikraščių nekrologuose. Tyloje ir susikaupime gimę R. Midvikio kūriniai Lietuvos monumentalioje skulptūroje užima itin reikšmingą vietą. Tik pažiūrėkime, koks svarus kūrinių sąrašas. 1990 m. paminklas pirmajam lietuvių kapitonui Liudvikui Stulpinui Smiltynės kapinaitėse.1993 m. paminklas Simonui Daukantui, Lenkimuose. 1994 m. kartu su kitais menininkais ir architektais  už Rainių kančių koplyčios sukūrimą R. Midvikis tapo Lietuvos nacionalinės premijos laureatu.1997 m. –  paminklas pirmosios lietuviškos knygos autoriui Martynui Mažvydui Klaipėdoje. 2003 m. – paminklas karaliui Mindaugui Vilniuje. 2007 m. – paminklas Juozui Miltiniui Panevėžyje. 2009 m. – paminklas Lietuvos vardo tūkstantmečiui Klaipėdoje. Netikėta mirtis nutraukė darbą prie paminklo broliams Vileišiams, kurio modelis liko Vilniaus skulptūros dirbtuvėse. Reikia tikėtis, kad atsiras R.Midvikio bendražygis menininkas, kuris techniškai įgyvendins paskutinį šio talentingo skulptoriaus, mūsų kraštiečio,  sumanymą.

Ach, kaip skaudu man, Regimantai, vienam vaikščioti po Tauragę ir niekur nerasti tavo personalinės parodos gimtajame krašte katalogo. Jeigu neklystu, ne dėl tavo kaltės tokios parodos mūsų mieste nebuvo. Kadencijomis besimainančių krašto politikų ir nesikeičiančių menininkų architektų gėdai tik vienas tavo kūrinys puošia Tauragės miesto užkampį, nors ir prie bažnyčios. Kalbėdamas apie kultūrinę atmintį poetas ir eseistas Kęstutis Navakas yra pasakęs „ Panašu, jog Kaunas nesugeba tausoti savo talentingiausių žmonių, jei jie nepriklauso vienokiam ar kitokiam (jų keli) vietiniam elitui. Ar vietinei nomenklatūrai. Arba vienokiam ar kitokiam vietiniam sąrašui.“ Ką ten  kalbėti  apie korupcijos pagraužtą Vilnių, Kauną ar visapusiškai nustekentą Radviliškį. Argi Tauragėje kitaip? Ne tu pirmas, ne tu paskutinis, kai su baltų rožių šluotelėmis į paskutinę kelionę tave palydi draugėn susirinkę net keli Tauragės merai, taip ir neradę miesto erdvės tavo kūrybai, tarsi gyvendamas Tauragėje būtum dirbęs ne Lietuvai, tarsi būtum savo talentu garsinęs ne Tauragę, o Bermudų trikampį.

Mudviejų su Regimantu jaunystėje  išvaikščiotos Užupio Respublikos konstitucijoje parašyta „Kiekvienas turi teisę mirti, bet tai nėra įsipareigojimas“. Įsipareigojimas yra  prisiminti mirusiojo darbus. Pagalvoju, ar šiandien man ne laikas žydinčios liepos šakose ant Rambyno kalno  pakabinti sidabrinį varpelį, kuris vėjo judinamas skambėtų: „Čia gauromečio arbatą gėrė karaliaus Mindaugo tėvas – Nacionalinės premijos laureatas, skulptorius Regimantas Midvikis“. Gal skambėtų garsiau negu Tauragėje?

kurjeris.lt

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →