Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Tuštėjančiai mokyklai ošia 190 medžių…

Pagal   /  2014 birželio 1  /  Komentarų nėra

Kai 1990 metų rugsėjo 1 d. Šilgaliuose iškilmingai duris atvėrė nauja mokykla, per kelerius metus aplinkui buvo pasodinta 190 įvairių medžių.

Kai 1990 metų rugsėjo 1 d. Šilgaliuose iškilmingai duris atvėrė nauja mokykla, per kelerius metus aplinkui buvo pasodinta 190 įvairių medžių. Nemažai jų žalių viršūnių aukščiu susilygino su dviaukščiu mokyklos pastatu, po renovacijos nušvitusiu gelsva spalva. Prie gražaus vaizdo nesiderina tik mokyklos priestatas – senovinis nykiai pilkos spalvos sporto salės statinys su kiauru stogu.

Per 23 metus, prabėgusius po mokyklos atidarymo Šilgaliuose, čia daug kas pasikeitė. Mokykla su sporto ir aktų salėmis, valgykla, biblioteka, 12 mokymo kabinetų, mokytojų kambariu bei trimis vadovybės kabinetais buvo skirta 216 mokinių. Vasarą už europinius pinigus pakeistas ir sutvarkytas mokyklos stogas, apšiltintas pastatas bei gelsvai nudažytos sienos. Beliko netvarkytas sporto salės statinys.

Vienoje pastato dalyje laukiama, kol statybininkai nuo mokyklos vidine sienele atitvers dalį koridoriaus su patalpomis, viską suremontuos, sutvarkys, išdažys – čia patalpų gaus bendruomenė, Šilgalių medicinos punktas, bus repeticijų salė, vaikų darželis, dailės ir technologijų kabinetas ir kt.

Liūdni pokyčiai

Sunku nuspėti, kaip dabartiniai Šilgalių mokyklos mokiniai vadina savo mokymosi įstaigą. Ko gero, mokykla. Juk lietuviui niekada nekilo abejonių, kas yra mokykla ir kas joje vyksta. Tačiau Lietuvos biurokratai, užsimoję tvarkyti mokyklų pastatus už europines lėšas, prikūrė tokių pavadinimų, kuriuos retas žmogus, nepaisant jo amžiaus, beištartų. Štai Šilgaliai dabar turi: Stoniškių pagrindinės mokyklos Šilgalių mokyklą-daugiafunkcį centrą. Tai oficialus atnaujintos ir atnaujinamos Šilgalių mokyklos pavadinimas.

Šitaip biurokratiškai pavadintai mokymo įstaigai nuo rugsėjo vadovauja vedėjas Vygantas Jurkutaitis, muzikos mokytojas, Šilgalių mokykloje dirbantis nuo pat jos atidarymo. Nuo 2000 m. buvo mokyklos direktoriaus pavaduotojas.

Kaip bevadintum, Šilgaliuose liko Stoniškių pagrindinės mokyklos skyrius, kuriame yra 58 pirmų-dešimtų klasių mokiniai, veikia vaikų darželio grupė su 14 darželinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų. Pirmokas tėra 1, po 6 antrokus ir trečiokus, ketvirtoko – nė vieno. 216-ai mokinių pritaikytoje mokykloje mokosi 58 vaikai, t. y. ketvirtadalis, kiek čia būtų galima mokyti. Tačiau patalpas tenka šildyti visas. Yra vietinė katilinė, kūrenama malkomis bei anglimi. Po planuojamų remontų, kaip minėta, dalis patalpų turės kitokius pavadinimus, tačiau vargu ar ši mokykla, visas didelis statinys, taps reikalingesnis ir bus naudingesnis? Gal…

Vedėjas V. Jurkutaitis pasakojo, kad Šilgalių mokykla buvo ir devynmetė, ir dešimtmetė, čia būta net 170 mokinių. Dar 2011 metais šią mokyklą lankė 101 mokinys, praėjusiais mokslo metais bebuvo 80 mokinių, o dabar beliko 58. Į užsienį išvyko ne viena šeima, pasiėmusi savo vaikus…

Pagėgių savivaldybės išlaikomoje mokyklos valgykloje dirbančios dvi moterys pietus ruošia visiems po šiuo stogu esantiems vaikams, tačiau tik 18 maitinama nemokamai. Sąžiningiau ėmus skaičiuoti šeimų pajamas, beliko 18 mokinių, kuriems priklauso nemokami pietūs. Yra buvę, kai nemokamą maitinimą gaudavo ir 85 mokiniai.

Dalis Šilgalių ir aplinkinių kaimų gyventojų dirba UAB Klaipėdos mėsinėje, taip pat „Nemuno“ žirgyne, veikiančioje žemės ūkio bendrovėje, nemažai ūkininkauja, vyksta dirbti į Stoniškius, Pagėgius ir kitur. Be darbo liko tik tie, kurie niekada nenorėjo ir nebenorės dirbti.

Iki pagrindinio kelio – pėsčiomis

Nuo Šilgalių iki pagrindinio kelio, einančio per Stoniškius bei jungiančio Šilutę ir Pagėgius, būtų daugiau nei du kilometrai. Tad sumaniusiems autobusu nuvažiuoti į Šilutę ar Pagėgius, šį kelią tektų nukulniuoti pėsčiomis – jokie autobusai į Šilgalius neužsuka. Daugelis gyventojų turi nuosavus automobilius, vaikai ir giminaičiai prireikus paveža garbaus amžiaus šilgališkius.

Tik kartą per mėnesį į Šilgalius užsuka bendrosios praktikos gydytoja iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro Viltė Miškinienė, nuolat dirba bendruomenės slaugytoja Elena Gecevičienė. Minimam Pagėgių centrui priklausantis Šilgalių medicinos punktas glaudžiasi vienos iš dviejų parduotuvių pastato gale, lipti į patalpą tenka stačiais metaliniais laiptais, beveik po kiekvienos nakties čia būna prišiukšlinta, prispjaudyta saulėgrąžų lukštų… Kažkas čia labai mėgsta vakaroti.

Bendruomenės slaugytoja E. Gecevičienė žino, kad mokyklos pastate bus įrengtas ir net nauja medicinos įranga aprūpintas medicinos punktas, kurio tikimasi sulaukti jau kitais metais. O kol kas tenka dirbti čia. Per dieną užsuka keli ar keliolika pacientų, prisirašiusių yra 300. Ateinama susirgus, pamatuoti kraujo spaudimo, susileisti vaistų. Beje, čia galima nusipirkti ir būtiniausių vaistų, nes Šilgaliuose vaistinės nėra. Nėra ir pašto – jis veikia Stoniškiuose, nėra bankomato. „Šilgaliai – nykstantis užkampis, iš kurio žmonės labai gausiai išvažiuoja į užsienį, naujagimių – mažai, mirčių – daug…“ – pasakojo E. Gecevičienė, dar prisimenanti laikus, kai iš Šilgalių būdavo galima važiuoti traukiniu, buvo net stotelė.

Biblioteka – mokyklos rūsyje

Rūsys, kaip įprasta, dvokia pelėsiais. Toks kvapas tvoksteli, vos pravėrus duris į koridorių, kurio gale vienas kambarys, skirtas Pagėgių viešosios bibliotekos Šilgalių filialui. Į biblioteką veda laipteliai, esantys už mokyklos pastato, kur driekiasi parkas. Tai – ne paradinė mokyklos pusė. Keista, kad dideliame Šilgalių mokyklos pastate bibliotekai teko tik kampelis dvokiančiame rūsyje… Beje, mokykla turi ir savo biblioteką, tačiau ši ne rūsyje.

O kam reikia dviejų bibliotekų po vienu stogu?

Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė čia dirba 18 metų, sako turinti 215 skaitytojų, anksčiau jų buvę 224, tačiau kelios skaitytojų šeimos išsidangino laimės ieškoti į tolimus kraštus. Bibliotekininkė pasakojo, kad šilgališkiai vyksta į Vokietiją, Norvegiją, pernai viena šeima išvyko su 3 vaikais, kita – su 2.

Per 6000 knygų turinti biblioteka jau nebėra traukos centras, situacijos nekeičia ir trys kompiuteriai, vaikams skirtas kampelis su žaislais ir knygelėmis, Pagėgių meno mokyklos vaikų kūrybos paroda. Nuo 2008 metų šiame rūsyje priglausta Šilgalių biblioteka pamažu tampa užmirštu kampu. Keista, kad kelias į knygos namus įrengtas užkampyje.

Stasė Skutulienė, „http://www.litera.lt/daugiau/4364“, 2013 m. lapkričio 29 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 birželio 1
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: birželio 1, 2014 @ 10:09 am
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →