Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Mažoji Lietuva  >  Karaliaučiaus kraštas  >  Aktualus straipsnis

Svečiuose pas Donelaitį

Pagal   /  2016 birželio 17  /  Komentarų nėra

Emilija Algaudė BUKONTIENĖ, Kraupiško (Uljanovo) vidurinės mokyklos mokytoja

Jau tradicija tapo paskutinį gegužės šeštadienį organizuoti literatūros ir muzikos popietę „Svečiuose pas Donelaitį“. Karaliaučiaus krašto regioninės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas ir mokytojas Algirdas Karmilavičius sukviečia krašto moksleivius, besimokančius lietuvių kalbos ir etnokultūros, lietuviškų ansamblių dalyvius į Tolminkiemį.

Tilžės vaikų kūrybos namų moksleiviai

Tilžės vaikų kūrybos namų moksleiviai

Autobusai, pilni moksleivių iš įvairių krašto mokyklų, atvyko į poeto Kristijono Donelaičio tėviškę Lazdynėlius prie jam skirto paminklo. Ąžuolų giraitės pašonėje visi fotografavosi, padėjo gėlių, uždegė žvakeles. Paminklo aplinką tvarko Gumbinės (Gusevo) 5-osios vidurinės mokyklos vaikų folkloro ansamblio vadovė Gražina Koliago. Prie paminklo žydi gėlės, žolę nupjauna Gumbinės kaimiškoji savivaldybė. Vietą aplink paminklą išklojus trinkelėmis, privežta žvyro, todėl gėles reikia ypač prižiūrėti. Mokytoja kartu su vyru veža iš namų Gumbinėje po penkis kibirus vandens gėlėms palaistyti, nes aplink nėra nei upelio, nei šulinio. Kai tokia kaitri saulė, laistyti reikia dažnai. Vienai mokytojai prižiūrėti gėles darosi sunku. Būtina ieškoti išeities, kad Gumbinės lietuviams būtų lengviau prižiūrėti paminklo aplinką..

Tolminkiemis skendo sodrioje pavasario žalumoje, skaisčiai švietė Donelaičio apdainuota saulelė, giedojo paukščių choras, paslaptingai ošė medžiai. Mokytojas Algirdas Karmilavičius, pagrindinis šio renginio organizatorius, pristatė atvykusiuosius į šventę. Į tradicinį renginį atvyko šimtas penkiasdešimt moksleivių, šešiasdešimt Lietuvos šaulių sąjungos ir Panevėžio Kristijono Donelaičio draugijos narių, vadovaujami energingosios Izolinos Natalijos Lingienės, Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Kaliningrade kultūros atašė Raminta Gecevičienė, K. Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius.

Gumbinės 5-osios vidurinės mokyklos ansamblis „Nadruvėlė“ su vadove Gražina Koliago, prižiūrinčia paminklo aplinką

Gumbinės 5-osios vidurinės mokyklos ansamblis „Nadruvėlė“ su vadove Gražina Koliago, prižiūrinčia paminklo aplinką

Susirinkusiuosius Donelaičio žemėje sveikino Karaliaučiaus krašto regioninės lietuvių kalbos asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas, padėkojo už paramą rėmėjams: Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai, Čikagos Mažosios Lietuvos lietuvių draugijai, partneriams: Lietuvos Respublikos generaliniam konsulatui Kaliningrade, K. Donelaičio memorialiniam muziejui Tolminkiemyje ir linkėjo gražių įspūdžių ypatingos auros apgaubtoje Tolminkiemio bažnyčioje.

Kultūros atašė Raminta Gecevičienė sakė, kad prieš savaitę į Tolminkiemį buvo atvykę „Poezijos pavasario“ dalyviai, skambėjo sena, graži, nors ir sudėtinga lietuvių kalba. Čia K. Donelaitis gyveno, dirbo ir kūrė, čia gyveno jo apdainuoti personažai. Džiugu, kad „Poezijos pavasaris“ neaplenkia Tolminkiemio, kad kasmet į šią šventovę atvyksta tiek daug moksleivių.K. Donelaičio draugijos pirmininkas, VšĮ Nemuno euroregiono direktorius Gintaras Skamaročius džiaugėsi, kad Tolminkiemio muziejuje gegužės mėnesį vyko dvi prasmingos šventės: „Poezijos pavasaris“ ir literatūros bei muzikos popietė. Jis kreipėsi į mokytojus ir linkėjo, kad Karaliaučiaus krašto moksleiviai išmoktų protėvių kalbą, kad neužželtų takeliai į šią lietuviams brangią vietą, nes Donelaitis – tai mes visi.

Šiauliečiai ir panevėžiečiai, kaip visada, atvyko ne tik į šventę, bet ir į talką. Izolina Natalija Lingienė, K. Donelaičio draugijos garbės narė, atvykusi į šventę jau trisdešimt pirmą kartą, padėkojo talkininkams už darbą, svečiams už atvykimą, moksleiviams už pasirodymą. Kaip ir kiekvienais metais atvyko ne tuščiomis: atvežė Šiaulių „Rūtos“ saldainių ir lietuviškų knygelių moksleiviams, Aleksui Bartnikui bendrą nuotrauką, dovanų muziejaus direktorei Liudmilai Silovai ir poetei, vertėjai, mokytojai Rūtai Leonovai.

Koncertuoja Gumbinės 5-osios vidurinės mokyklos ansamblis „Nadruvėlė“

Koncertuoja Gumbinės 5-osios vidurinės mokyklos ansamblis „Nadruvėlė“

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncerte skambėjo lietuvių poetų eilės ir dainos. Eilėraščius deklamavo Tilžės (Sovetsko) 3-osios pagrindinės mokyklos ir vaikų kūrybos namų moksleiviai (mokytojos Vitalija Kovalenko ir Tatjana Pavlova), Stalupėnų (Nesterovo) ir Šilėnų (Pobedino) vidurinių mokyklų moksleiviai (mokytoja Tatjana Rodenko), Karaliaučiaus (Kaliningrado) 4-osios vidurinės (mokytojas Algirdas Karmilavičius) ir Karaliaučiaus (Kaliningrado) sekmadieninės mokyklos (mokytoja Stela Škurina) moksleiviai.

Lietuvininkų kapai prie Tolminkiemio bažnyčios

Lietuvininkų kapai prie Tolminkiemio bažnyčios

Eiles deklamavo ir dainavo Ragainės (Nemano) 2-osios vidurinės mokyklos mokiniai (mokytojos Vida Martišauskienė ir Jolanta Valskienė), Karaliaučiaus (Kaliningrado) 35-ojo licėjaus moksleiviai (mokytojas Algirdas Karmilavičius), Noihauzeno (Gurjevsko)vaikų folkloro ansamblis „Rūtelė“ (vadovė Irena Triuba). Daugiausia moksleivių atvyko iš Pilkalnio (Dobrovolsko) 4-osios vidurinės mokyklos. Tai vaikų folkloro ansamblis „Malūnėlis“, jo grupės „Saulutė“ ir „Šaltinėlis“ (vadovė Alma Janvariova ir Jonas Asakavičius). Šis ansamblis dalyvauja įvairiuose renginiuose Karaliaučiaus krašte ir Lietuvoje, yra srities liaudies muzikos festivalio nugalėtojai.

Šiaulių kamerinis choras „Bičiuliai“

Šiaulių kamerinis choras „Bičiuliai“

Tolminkiemio bažnyčioje skambėjo Gumbinės (Gusevo) 5-osios vidurinės mokyklos vaikų folkloro ansamblio „Nadruvėlė“ (vadovė Gražina Koliago), Eitkūnų (Černyševskoje) ansamblio „Liepona“ (vadovė Nijolė Naimušina) dainos, Kranto (Zelenogradsko) progimnazijos moksleivių (vadovė Viktorija Kuznecova) ir Įsruties (Černiachovsko) 4-osios vidurinės mokyklos (vadovė Onutė Druseikaitė) atliekamos dainos.

Keletą dainų atliko Šiaulių kamerinis choras „Bičiuliai“ (vadovė Ilmera Abromavičienė). Šiaulietis aktorius Vladas Baranauskas, kaip ir praėjusiais metais, pasisveikino su K. Donelaičiu ir visais susirinkusiaisiais, papasakojo apie poetą, jo kūrybą, labai išraiškingai skaitė „Metų“ ištraukas.

Šventės dalyviams Algirdas Karmilavičius įteikė ženkliukus su K. Donelaičio portretu, maisto paketus, sumokėjo už bilietus į muziejų.

Puslapiai: 1 2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galbūt jums naudinga...

Mažosios Lietuvos šiaurinio pasienio istorijos (II)

Plačiau →