Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Sensacingas atradimas Doviluose – unikalūs bažnyčios brėžiniai

Pagal   /  2018 sausio 9  /  Komentarų nėra

www.gargzdai.lt

Į Dovilus netikėtai atkeliavo svarbūs dokumentai – 1862 metais pastatytos Dovilų liuteronų evangelikų bažnyčios statybos brėžiniai, kurių autorius – vienas garsiausių anų laikų Europos architektų. Iki šios dienos nebuvo žinoma, jog Dovilų bažnyčią projektavo pirmasis Prūsijos karališkasis architektas Fridrychas Augustas Štiuleris. Tas pats architektas projektavo ir Šv. Jono bažnyčią Klaipėdoje, nugriautą pokariu, kurią planuojama atstatyti.

Vokietijoje gyvenantis išeivijos lietuvis Linas Skvirblis (kairėje) archyve surado autentiškus Dovilų evangelikų liuteronų bažnyčios brėžinius. Nuotraukoje – bažnyčioje su parapijos kunigu Liudviku Fetingiu ir Andriumi Armonaičiu, Priekulės evangelikų liuteronų parapijos tarybos nariu.Kur surado – paslaptis

Senų bažnyčios brėžinių kopijas į Dovilus atgabeno archyve juos radęs Vokietijoje gyvenantis išeivijos lietuvis Linas Skvirblis (Linus Skwirblies). Dažnai Lietuvoje besilankantis L. Skvirblis nenorėjo atskleisti, kur ir kaip rado tokius įdomius istorinius dokumentus. Pagal išsilavinimą statybų inžinierius labai domisi Mažosios Lietuvos istorija, kadangi šiame krašte dar prieš 300 metų gyveno jo protėviai. „Man pačiam buvo labai netikėta, kad toks garsus architektas Štiuleris, statęs Vokietijoje net pilis, projektavo bažnyčią tokiame anuometinės Prūsijos karalystės užkampyje kaip Dovilai“, – sakė atradėjas. Beje, šią vasarą L. Skvirblis nustebino ir klaipėdiečius istorikus bei paminklosaugininkus – miesto merijai jis atvežė atrastus ir F. A. Štiulerio ranka nubraižytų Šv. Jono bažnyčios kontūrų kopijas, taip pat neatskleisdamas, kur jas rado. Klaipėdiečiai radinį laiko aukso vertės dokumentais, nes iki šiol buvo manoma, kad bažnyčios, kurią rengiamasi atstatyti, brėžiniai nėra išlikę. Dabar tik gyvatvorė žymi buvusios bažnyčios kontūrus.

Atkūrė iš pasakojimų

Be brėžinių teko dar prieš beveik ket­virtį amžiaus atkurti ir iš lauko akmenų sumūrytą Dovilų bažnyčią, kurią sovietinė valdžia buvo pavertusi sandėliu bei malūnu. Plikių ir Dovilų parapijos kunigas Liudvikas Fetingis prisiminė, kad bažnyčios vidų teko atkurti iš žmonių pasakojimų, nes nebuvo išlikę nieko, nė jokios nuotraukos ar brėžinio.

Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė džiaugėsi, kad Dovilų vardas siejamas su garsia istorine asmenybe – pirmuoju karališkuoju Prūsijos karalystės architektu, projektavusiu ne tik pasaulinio garso pilis, bet ir kuklią Dovilų bažnytėlę.

Taip atkurtas bažnyčios altorius, sakykla, vargonai, restauruoti balkonai, kolonos, kitos vidaus detalės. Pasak kunigo, iš išorės bažnyčia liko nepakitusi. Po restauravimo darbų, kuriuos projektavo šviesaus atminimo žinomas Klaipėdos architektas Vytautas Šliogeris, Dovilų evangelikų liuteronų bažnyčia buvo atšventinta 1995 metų gegužę. „Šie surasti bažnyčios brėžiniai, kurių autorius – vienas garsiausių anuometinės Europos architektų – puiki dovana mūsų parapijai ir rajonui Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga“, – džiaugėsi L. Fetingis, kuris dabar su įdomumu gali palyginti bažnyčios projektą su originalu.

Vertingu radiniu, kurį į Dovilus iš Vokietijos pristatė šį kraštą mylintis, lietuviškai gerai kalbantis L. Skvirblis, džiaugėsi ir Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė: „Tokie svarbūs miestelio istoriją liudijantys dokumentai – dar vienas traukos centras turistams ir visiems besidomintiems savojo krašto istorija.“

Jolanta BENIUŠYTĖ
http://gargzdai.lt/sensacingas-atradimas-doviluose-unikalus-baznycios-breziniai/

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →