Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Kultūra  >  Aktualus straipsnis

Rambynas. Joninės Mažojoje Lietuvoje

Pagal   /  2017 birželio 30  /  Komentarų nėra

Būtent tokiu pavadinimu šiemet startavo tradicinės Joninės ant Rambyno kalno, kurios iki šiol  Pagėgių krašto kultūrininkų buvo vadinamos „Tradicijų pynė pagal Vydūną“.

Šiemet ši įspūdinga šventė, o tiksliau šios šventės organizatoriai – Pagėgių savivaldybės kultūros centras – dar kartą apgynė puikių kultūrinių renginių organizatorių vardą. Įspūdingame šventės atidaryme (režisierė kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė) kaip ir kasmet buvo atspindėti Vyriausybės skelbiamų metų akcentai – šiemet tai Reformacijos 500 metų jubiliejus ir Tautinio kostiumo metai, simbolinę šventąją Rambyno ugnį įžiebė Pagėgių garbės pilietis Martynas Purvinas su žmona Marija, abu jie pasirašė Amžinojoje Rambyno knygoje. Kalną, kaip ir propagavo Vydūnas, užliejo lietuviška daina, atliekama chorų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be šių gražių akcentų, dera paminėti pagrindinį – šią šventę Pagėgių savivaldybės kultūros centro darbuotojai sertifikavo Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos kaimo plėtros departamento specialiojoje komisijoje. Šios komisijos sudėtyje be daugybės kitų specialistų yra ir šio departamento Tautinio paveldo ir mokymo skyriaus vedėja Regina Voverytė – Šimkienė, gamtos mokslų daktaras, etnologas, mokslo istorikas dr. Libertas Klimka, Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja, dr. Elvyda Lazauskaitė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, Lietuvos dailės muziejaus Liaudies meno skyriaus vyriausioji tyrėja-rinkinio kuratorė Marija Kuodienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Techninės kūrybos ir inovacijų centro vedėjas dr. Algimantas Rotmanas, Lietuvos istorijos ir antropologijos instituto Etnologijos ir antropologijos skyriaus mokslo darbuotojas dr. Žilvytis Šaknys, ir daugelis kitų, kurie, apsvarstę pateiktus dokumentus, vaizdinę medžiagą, vieningai nutarė kad Pagėgių kultūros centro organizuojama vasaros šventė „Rambynas. Joninės Mažojoje Lietuvoje“ atitinka Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produktų įstatymo ir tautinio paveldo produktų sertifikavimo reikalavimus ir pripažino šią šventę tradicine.

 

Pagėgių savivaldybės kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė sakė, kad „tai dar kartą parodo, kad šis kraštas ne veltui nešioja lietuvybės ir tautiškumo puoselėtojų vardą“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasak šį įvykį sveikinančio Pagėgių savivaldybės mero VirginijausKomskio, tai dar labiau padidins krašto žinomumą, pritrauks daugiau norinčių šventėje dalyvauti ir į ją atvykti. „Tik turėdami savo tapatumą, būsime įdomūs pasauliui“, – kalbėjo Meras.

 

Šiemet į Jonines susirinkusiuosius sveikindamas, Savivaldybės vadovas akcentavo, kad šiųmetė šventė – didžiulių ateities darbų startas. „Turėdami sertifikuotą renginį, privalėsime ir deramai nešti šį pripažinimą. Kitų metų šventėje bus visiškai atstatyta vydūniškoji dainų šventės ant Rambyno kalno tradicija. Turime gerų žinių, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbtoje ir patvirtintoje Valstybės šimtmečio minėjimo programoje įtraukti ir Pagėgiai, ir jau dabar sertifikuotos Joninės. Kitais metais jos bus ypatingos, nes startuos Pagėgių ir Šilutės rajono savivaldybių vaikų ir moksleivių dainų šventė ant Rambyno kalno, skirta Valstybės šimtmečiui, pasaulio šviesuolio, lietuvybės skleidėjo, dainų švenčių ant Rambyno kalno pradininko Vydūno 150-osioms ir lietuvybės patriarcho Martyno Jankaus 160-osioms paminėti ir įprasminti. Tikimasi, kad ši šventė įgis draugų ir bičiulių ir taps visos Mažosios Lietuvos vaikų ir moksleivių dainų švente“, – kalbėjo Meras.

 

Pasak, kultūros centro etninės veiklos specialistės Aksaveros Mikšienės, kuri daug dirbo, kad šis renginys taptų sertifikuotu, nebegalima nuolaidžiauti įsivyraujančioms masinio alkoholio vartojimo šventėse tradicijoms, o šventes padaryti kuo labiau tradicines, atspindinčias krašto veidą ir šviesuolio Vydūno padiktuotą ir lietuvybės patriarcho Martyno Jankaus pratęstą ypatingai sakralaus renginio koncepciją.

Šiemetė Joninių šventė parodė puikius išskirtinumo požymius: įdomias pramogas, autentiškumą ir to pamatyti atvykusią motyvuotą auditoriją ir pan.

 

Savivaldybės vyriausioji specialistė kultūrai Ingrida Jokšienė

Nuotraukos Astos Andriulienės

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galbūt jums naudinga...

Mažosios Lietuvos šiaurinio pasienio istorijos (II)

Plačiau →