Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Pūgoje užpustyta felčerė tebegyva žmonių širdyse

Pagal   /  2014 birželio 3  /  Komentarų nėra

2012 m. rugsėjo 18 d. Natkiškių Zozės Petraitienės pagrindinėje mokykloje vyko tradicinis pagarbos bėgimas „Natkiškiai – 2012“ skirtas tragiškai žuvusios felčerės Z. Petraitienės garbei atminti bei Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prizams laimėti.

2012 m. rugsėjo 18 d. Natkiškių Zozės Petraitienės pagrindinėje mokykloje vyko tradicinis pagarbos bėgimas „Natkiškiai – 2012“ skirtas tragiškai žuvusios felčerės Z. Petraitienės garbei atminti bei Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prizams laimėti.

Šiame bėgime įvairiose amžiaus grupėse dalyvavo net 291 greitakojis iš Šilutės, Tauragės, Sartininkų, Šilalės, Žemaičių Naumiesčio, Pajūrio, Panemunės, Piktupėnų, Pagėgių bei Natkiškių.

Felčerė žuvo eidama pas asocialią gimdyvę

Zosę Petraitienę žmonės mylėjo ir gerbė už gerą būdą bei darbštumą. Žmonės ją rinko ir apylinkės tarybos deputate, ir moterų tarybos pirmininke. To meto spauda apie įvykį pranešė lakoniškai. Daugiausia buvo kalbama apie pareigą, žygdarbį, nutylint, kad felčerė žuvo eidama pas asocialią gimdyvę. Tik 12 metų po tragedijos, 1994-aisiais, Natkiškių mokyklą valdžia leido pavadinti Zozės Petraitienės vardu.

Ši istorija išskirtinė. 1982 metų sausį per žiaurią pūgą paklydo ir žuvo pas gimdyvę ėjusi Natkiškių kaimo (tuomet Šilutės r.) felčerė 53 metų Zosė Petraitienė.

Tą vakarą temstant pūga galutinai įsisiautėjo. Iškrito tiek sniego, jog kai kur, užlipus ant pusnies, buvo galima pasiekti telefono stulpų laidus. Vėjas į veidą drėbė drėgną sniegą, kuris akimirksniu virsdavo ledo pluta. Vėtra kaime nudraskė kelių namų stogus, nuplėšė laidus nuo stulpų – netrukus dingo elektra, po to – ir telefono ryšys. Pražuvėlės ieškojo ir kariai su metalo ieškikliais (felčerė nešėsi metalinį vaistų lagaminėlį). Nežinomybė baigėsi tik po 24 parų. Užpustyta felčerė gulėjo kniūbsčia, iš rankos taip ir nepaleidusi vaistų lagaminėlio. Pūgoje užpustyta felčerė tebegyva žmonių širdyse.

Likimo ironija: pati gimdyvė žuvo lygiai kaip ir pas ją skubėjusi felčerė – sušalo netoli namų, prie Katyčių miško. Tik visai kitaip – girta.

Tradicinis pagarbos bėgimas

Pagarbos bėgime galėjo dalyvauti visi vaikai, paaugliai, mokiniai, jaunimas ir suaugusieji, pasitikrinę sveikatą ir gavę gydytojo leidimą dalyvauti bėgimo varžybose. Bėgimo dalyvius sveikino ir pergalių linkėjo Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė bei Z. Petraitienės pagrindinės mokyklos direktorė Genovaitė Švalkūnienė. Už pagalbą organizuojant varžybas seniūnė padėką įteikė Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentui Romui Bernotui. Visi buvo vaišinami „kareiviška“ koše bei karšta arbata.

Daugiausiai greitakojų į bėgimą delegavo – Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinė mokykla. Už tai šiai mokyklai buvo įteikta speciali gražuolė taurė. Visais greitakojų apdovanojimais pasirūpino Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentas Romas Bernotas.

Bėgimo dalyviai buvo suskirstyti į amžiaus grupes sekančiai: vaikai, gimę 2005 m. ir jaunesni, mokiniai, gimę 2004 ir mokiniai, taip pat gimę 2003 m. bėgo 500 metrų. Mokiniai, gimę 2002, 2001-2000 m. varžėsi 1000 m distancijoje. O gimę 1999-1998 m., 1997-1996 m. ir mokiniai, gimę 1995-1994 m. bei suaugusieji gimę 1993 m., taip pat suaugusieji, gimę 1991 m. ir vyresni varžėsi 3000 metrų distancijoje. Tai yra nuo felčerės Z. Petraitienės žūties vietos iki Jos vardu panardintos mokyklos. Startą greitakojams davė šios mokyklos kūno kultūros mokytojas Antanas Muvydas, kuris pasidžiaugė gerai organizuotomis varžybomis bei sekretoriato darbu.

3000 m distancijos finišo liniją pirmas kirto greitakojis iš Stoniškių Deividas Stanišauskas (VIII grupė) įveikęs ją per 9 min. 01 sek. aplenkęs Julių Baužą iš Natkiškių – 9 min.08 sek. A. Šeputis iš Šilalės liko šioje grupėje trečias – 6 min. 22 sek.

Geriausią rezultatą (merginos VI gr.) parodė šilališkė Giedrė Jankauskaitė įveikusi 3000 m distanciją per 11 min 20 sek. Šioje grupėje antrą vietą užėmė pagėgiškė A. Tverijonaitė, trečią G. Barakauskaitė iš Natkiškių. Vaikinų tarpe šioje grupėje trečią vietą užėmė natkiškietis Valdas Nausėda – 10 min.29 sek. Nusileidęs tauragiškiams T. Rušui ir A. Čerauskui.

7 gr. nugalėtojais tapo Eimantas Ciparis iš Žemaičių Naumiesčio ir Monika Vėliūtė iš Pajūrio (Šilalės r.). 9 gruoės nugalėtoju tapo Ž.Beneta iš Pajūrio. 10 gr. nugalėtoju tapo Edvardas Lukošius iš Šilutės 3000 m distanciją įveikęs per 11 min. 37 sek. Moterų tarpe šioje grupėje greičiausiai bėgo Vida Šetkuvienė iš Tauragės – 12 min.56 sek. Antrą vietą iškovojo Žemaičių Naumiesčio gimnazijos kūno kultūros mokytoja Vilija Parnarauskienė. Trečią vietą užėmė E. Stumbraitė iš Tauragės.

500 m distancijos (I gr.) nugalėtojais tapo Rokas Kundrotas ir Taja Bernotaitė iš Natkiškių, antroje grupėje Nedas Bernotas ir Eglė Monkutė taip pat iš Natkiškių.

1000 m. distancija (VI gr.)greičiausiai įveikė Aurimas Bendžius iš Žemaičių Naumiesčio Aurelija Usakova iš Pagėgių.

Pasak Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidento R. Bernoto, įvairias bėgimo varžybas jis organizuoja daugiau nei 33 metus. Idėja prisidėti prie bėgimo organizavimo Natkiškiuose kilo sužinojus, jog šis renginys skirtas felčerei Zosei Petraitienei atminti. Gal būt dar ir dėlto, kad Romo Bernoto mama buvo taip pat medikė, kuri žuvo karo metu. Deja, karas juos išskyrė ir jam neteko pažinti savo mamos.

Autoriaus nuotr.

Edvardas Lukošius, „http://www.siluteszinios.lt/pugoje-uzpustyta-felcere-tebegyva-zmoniu-sirdyse/“, 2012 m. rugsėjo 21 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 birželio 3
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: birželio 3, 2014 @ 8:23 am
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →