Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Prisijaukinome Žodį ir Debesį – o Istoriją?..

Pagal   /  2014 birželio 1  /  Komentarų nėra

Šilutė tikrai nėra Dievo pamirštas užkampis.

Šilutė tikrai nėra Dievo pamirštas užkampis. Bent jau patys šilutiškiai netūno kampe; tai liudija ir vieno iš svarbiausių miesto kultūrinių centrų – Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos „aktyvus režimas“: čia ne tik kasdien „tyliuoju režimu“ skleidžiama knygos šviesa, bet ir nuolat vyksta įvairūs renginiai- parodos, knygų pristatymai, šventės ir pan. Svarbiausioji šios nelengvos, visą darbuotojų kolektyvą užgriūvančios rūpesčių naštos „kaltininkė“ – jaunatviško entuziazmo kupina, deganti, ieškanti (ir randanti) bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė.

Spalio 11-13 d.d. Šilutėje vyko F.Bajoraičio bibliotekos surengtas Literatūrinis ruduo „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ (regis, tapsiantis tradiciniu, pirmasis „Ruduo“ vyko 2005-aisiais, trečiasis pažadėtas po trejų metų). Tai ne tik literatūrinis renginys, bet ir „Lietuvos šilutiškių“ susibūrimo šventė: po visą kraštą pasklidę literatai, vienaip ar kitaip susiję su dabartiniu Šilutės rajonu (kas ten gimė, kas mokėsi ar darbavosi brandos metais), paraginti pristatyti savo pastarųjų dvejų metų publikuotąją kūrybą. O ją, kaip ir 2005-aisiais, vertino solidi komisija, vadovaujama garbiosios šilutiškės dr. Romualdos Dobranskienės (jai talkino trijų Šilutės laikraščių redaktoriai, lituanistai ir kt). „Suvežtasis derlius“ tikrai gausus: poezijos knygas pristatė šilutiškiai Dalia Žibaitienė, Anatolijus Žibaitis, Lina Daukšaitė, rusniškė Birutė Gaigalienė, kintiškė Laimutė Mataitienė, vilnietė dailininkė Giedrė Bulotaitė, mūsų kraštietė Vokietijoje Aldona Gustas (ir kt.), prozos- klaipėdietis rašytojas Romantas Černiauskas, vilniečiai- Eugenijus Ignatavičius ir Astrida Petraitytė, memuaristiką – profesorė iš Šiaulių Ona Danutė Klumbytė bei kaliningradietis mokslininkas Jemiljan Jemiljanov (taigi šiemet prasiplėtė ir dalyvių geografija), mokslines knygas – klaipėdietis literatūrologas Marijus Šidlauskas ir vilnietis Algimantas Liekis. Ne visos pavardės paminėtos, tik jokiu būdu negalime nutylėti dar vienos – klaipėdiečio rašytojo Sigito Poškaus: jis komisijos (bei visų skaitytojų) vertinimui pristatė net septynias knygas (poezija ir proza, vaikams ir suaugusiems)! Bet toli gražu ne dėl „kiekybinių rodiklių“ S.Poškus šiemet pelnė Literatūrinio rudens Laureato vardą- sveikiname! Jau paskelbę finalinį šventės akcentą, galime įvardinti ir kitų „nominacijų“ laimėtojus: už prozą apdovanotas E. Ignatavičius, poeziją – D.Žibaitienė, pirmąją knygą – šilutiškis Mintaras Smelevičius, už tekstus dainoms – šilutiškis Marijus Budraitis, už kūrybą vaikams – R.Černiauskas, literatūrinę kritiką – M.Šidlauskas, ir dar ir dar – bent jau „Padėkos raštais“ neapdovanotų neliko… Bet juk ne „varžybos“ šio renginio esmė. Be minėtojo „šilutiškių“ subūrimo, sutelkimo (o turizmo sodyboje Rusnėje apgyvendintus svečius sukviečiant pavakarojimui prie „žvejo vaišių“, galimybių bendrystei pakako), organizatoriai, regis, svarbia laikė ir „pedagoginę-šviečiamąją“ misiją: tiek pirmosios dienos (ketvirtadienio) popietę, tiek antrąją dieną buvo vykstama – tai po vieną, tai grupelėmis – į mokyklas, bibliotekas (kaimuose įsikūrusius filialus). Žinia, ne visi knygų autoriai galėjo atitrūkti nuo savo darbų, kai kuriuos sulaikė ligos ar kiti rūpesčiai; šiaip ar taip, ir atokiausi Šilutės rajono kampeliai turėjo pajusti, jog „kažkas vyksta“…

Jau atitrūkus nuo šventinio šurmulio, dėliojantis įspūdžius į savąsias „lentynėles“, matyt, galima reziumuoti, jog organizatorių ir jų vadovės D.Užpelkienės akiratyje pirmiausia – „gyvasis procesas“, šiandien, šios dienos Šilutėje ir Lietuvoje „užraugtas literatūrinis vynas“. Tai puiku ir prasminga, ypač – pamatyti, išgirsti, paskatinti šalia esančius, „kaimynus“, savo (ir kitų) kasdienybę skaidrinančius, tarkim, poezijos posmu. Tačiau šių eilučių autorei, žinia, rūpi ir miesto bei viso krašto „slaptieji kodai“… Džiugu, kad pati F.Bajoraičio biblioteka vieną iš tokių „praeities pėdsakų“ rūpestingai išsaugojo – „naujojo“ bibliotekos pastato fasadą ženklija senieji, vokiški, užrašai (ir pats bibliotekos vardas yra „istorinė aliuzija“, regis, ne itin aktualizuojama). Tiesa, pirmąjį vakarą visi „Rudens“ svečiai tapo reikšmingo „projekto“ dalyviais ir žiūrovais: bibliotekos salėje parodyta literatūrinė-muzikinė kompozicija „Karališkasis pėdsakas Klaipėdos krašto istorijoje“, išties atskleidžiantis įdomų praeities puslapį: Prūsijos karališkosios poros- Friedricho Wilhelmo III, jo žmonos Luizės (kartu su vaikais, dvariškiais) traukimąsi nuo „pergalingos“ Napoelono armijos (stabtelint ir Šilutėje), laikinam prieglobsčiui pasirinkus Klaipėdą (1807-1808 m). Beje, Šilutės meras Virgilijus Pozingis, pasveikinęs ir Literatūrinio rudens dalyvius, ir „Karališkojo pėdsako“ atlikėjus, gal retoriškai, bet prasmingai klausė: ar miestas tuo metu vadinosi Klaipėda (galime pridurti: o toji tarpinė stotelė- Šilutė)? Vis dėlto daugeliui – ypač jauniesiems žiūrovams – šis teatralizuotas pasakojimas, matyt, atskleidė dar „nematytos“ Istorijos knygos puslapius… Šio projekto iniciatorė – aktorė Virginija Kochanskytė, žaismingai atlikusi metraštininko vaidmenį; matėme (ir girdėjome dainuojančius) karalių Friedrichą Wilhelmą III bei gražiąją karalienę Luizę (daininkai Deividas Staponkus ir Giedrė Zeicaitė), jų žaviuosius vaikučius (muzikos ir šokių kolektyvas „Dolce muzica“), svitos atstovus – juokdarį (mimas Aleksas Mažonas), grafienę (pianistė Audronė Juozukonytė), taip pat – savo „ciesorius“ sutinkantį būrį klaipėdiškių (Šilutės folkoro ansamblis „Ramytė“), lietuvininkiška šnekta sveikinimo žodį tarusią „būrę“ (šišioniškė mokytoja Vaida).

Gal kiek apmaudu, kad šis prasmingas šventės akcentas – tik atsitiktinis sutapimas, tačiau kartu ir viltinga: štai kokie prasmingi atsitiktinumai mus ištinka!

Astrida Petraitytė, Vilnius, 2007 m. spalio 15 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 birželio 1
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: birželio 1, 2014 @ 11:01 am
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →