Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Martyno Purvino knygos „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“ pristatymas Smalininkuose (nuotraukos)

Pagal   /  2016 vasario 5  /  Komentarų nėra

Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro Smalininkų salėje buvo pristatyta Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureato doc. dr. Martyno Purvino knyga „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“. Pristatyme dalyvavo autorius doc. dr. Martynas Purvinas, Marija Purvinienė ir knygos leidėjas, VšĮ „Vorutos“ fondo, nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ steigėjas, leidėjas ir vyriausiasis redaktorius Juozas Vercinkevičius.

Autorius knygą skyrė Mažosios Lietuvos patriarcho, Valstybės Tarybos nario Martyno Jankaus vaikaitės, Mažosios Lietuvos rezistencinio sąjūdžio vicepirmininkės, Mažosios Lietuvos fondo valdybos narės ir mecenatės Evos Mildos Jankutės-Gerolos (1924–2014) šviesiam atminimui.

Doc. dr. M. Purvinas plačiai ir išsamiai kalbėjo apie Nemuno upę, kuri daug šimtmečių jungia abu krantus, kultūrą, kuria bendrą lietuvininkų istoriją. Ši upė dabar mus atskyrė – tapo valstybių siena. Į kitą Nemuno pusę galima tik pažvelgti, apie ją lieka vartyti istorijos puslapius.

Gausiai susirinkę smalininkiečiai turėjo progą ne tik pasiklausyti gražaus doc. dr. M. Purvino pasakojimo, bet ir nusipirkti knygą bei gauti autografą. Kultūros centro darbuotojai, dalyviai stengėsi vienaip ar kitaip įprasminti ir priartinti istoriją prie mūsų dienų, todėl labai įdomiai pasirodė Lietuvos pasieniečių scena, kurioje apsirengusieji Lietuvos pasieniečių ir Klaipėdos sukilimo dalyvių uniformomis priminė laikus, kai susijungė Mažoji ir Didžioji Lietuva.

Žemiau spausdinama darbščių Smalininkų bibliotekininkių keletas minčių apie Mariją ir Martyną Purvinus, manome, kad jos bus įdomios skaitytojams.

Pirmą kartą susitikome su Martynu ir Marija Purvinais 1998 m. Vieną karštą vasaros dieną, rinkdami medžiagą „Mažosios Lietuvos enciklopedijos“ I-ajam tomui, jie užsuko ir į Smalininkų miestelio biblioteką. Du keliauninkai su kuprinėmis, didesnėmis už juos pačius, su tokiu užsidegimu pasiruošę iš užmaršties prikelti Mažosios Lietuvos istoriją ir įamžinti išlikusią architektūrą, kėlė nuostabą ir džiaugsmą, kad susidomėta ir mūsų kraštu.

Vėliau buvo ne vienas susitikimas su šiais įdomiais žmonėmis, rengėme enciklopedijos tomų, kurių išleista keturi, pristatymus. Šiais metais sausio 15 d. Martynas Purvinas vėl apsilankė Smalininkų miestelyje (Jurbarko r.) su savo naujausia „Mažosios Lietuvos panemunių ir pamarių“ I-ąja knyga. Smalininkiečiams susitikimas su šiais garbiais žmonėmis paliko gražių įspūdžių. Praėjus beveik dvidešimčiai metų, negali nesižavėti vėl sutikus autorių, tokį pat energingą, užsidegusį, renkantį po kruopelytę šio mažai žinomo krašto istoriją.

Kitų Lietuvos regionų gyventojai, Jūsų laikraščio skaitytojai, tikriausiai nelabai gali suprasti, ką reiškia rinkti istorinius duomenis apie Mažąją Lietuvą, kai tiek mažai yra išlikusių duomenų. Kituose Lietuvos regionuose galima rasti ne tik rašytinių šaltinių, bet ir sutikti vietinių gyventojų, kurie gali kažką papasakoti.

Mažosios Lietuvos regionas yra išskirtinis tuo, kad 1944 m. beveik visi šio regiono gyventojai arba pasitraukė į Vakarus, arba buvo nužudyti. Šiandieną dalis šio regiono, t. y. Karaliaučiaus sritis, priklauso nedraugiškai mums valstybei. Didelė dalis archyvo, bažnytinių knygų tais pačiais 1944 m., besitraukiant vokiečiams, buvo sudeginta. Likusieji archyvai yra saugomi Vokietijoje.

Todėl Martynas Purvinas ir jo žmona Marija, rinkdami istorinius duomenis apie šį kraštą ir leisdami knygas, nori, kad visas jų titaniškas darbas liktų ateinančioms kartoms. Duok, Dieve, Jiems sveikatos ir neblėstančios energijos darbuotis ir būti nepamirštamais Mažosios Lietuvos istorijos metraštininkais.

31

23

32

13

21

Birutė NORKIENĖ ir Rūta IVANAUSKIENĖ, Smalininkų miesto bibliotekininkės

Juozo Vercinkevičiaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →