Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Lietuvininkų krašte belaukiant Kalėdų

Pagal   /  2014 balandžio 29  /  Komentarų nėra

Adventas – tinkamas metas susieiti, pabendrauti bei prisiliesti prie senųjų amatų – pasigaminti nuo seno šiame krašte darytų kalėdinių papuošalų. Visa tai siūlė Šilutės muziejininkai pakvietę į edukacinę pamoką „Kalėdų laukimo dvasia lietuvininkų krašte“.

Adventas – tinkamas metas susieiti, pabendrauti bei prisiliesti prie senųjų amatų – pasigaminti nuo seno šiame krašte darytų kalėdinių papuošalų. Visa tai siūlė Šilutės muziejininkai pakvietę į edukacinę pamoką „Kalėdų laukimo dvasia lietuvininkų krašte“.

Pamokos dalyviai pasijuto esą lietuvininkų krašte, kur skamba lietuvininkų kalba. Šia unikalia tarme apie krašto tradicijas, burtus, papročius „fobeliavo“ (pasakojo) Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė. Kartu ir vaizdo įrašą apie krašto tradicijas parodė. Ir lietuvininkams Kūčios, Kalėdos buvusios svarbiausios ir laukiamiausios metų šventės. Pasak etnografės, lietuvininkai pasninko nesilaikė, kirsdavo virtus žirnius, pagardintus mėsos padažu. Per Kūčias jaunos merginos ir burdavo. Atsinešusios gaidį, kiekviena prie savęs pabėrusios grūdų stebėdavo: iš kurios krūvelės gaidys grūdus sules, ta kitąmet ištekės. Dar panelės eidavo į lauką ir klausydavosi garsų: jei šuo loja, tikėdavo: būsią geri metai arba jaunikis iš tos pusės atvyksiąs. Jei išgirsdavusios kalimą – metai bus sunkūs, o stūgaujantis vėjas pranašavo tuščias kišenes…

Panelė Indrė toliau dėstė, kad lietuvininkai per Kalėdas ilgai nemiegodavo, tikėdami: „Kas per Kalėdas ilgai miegos, vasarą kalėdos…“ Tai reiškė – maisto neturės. Kalėdų rytą tėvas šeimą sustatydavęs ir liepdavęs melstis, paskui visi šventiškai pasipustę važiuodavo į bažnyčią. Grįžę valgė kopūstų, dešrų, keptų žąsų, būtinai šiupinio su kiaulės koja, užgerdavo vynu. Kitą dieną svečiuodavosi pas kaimynus, gimines, vakare susieidavo smuklėje, kur skambėjo muzika, šoko jaunimas, vyresnieji lošė kortomis. Pasižiūrėję filmą, pasiklausę unikalios lietuvininkų tarmės, edukacinės pamokos dalyviai kibo į darbą. Salos etnokultūros centro direktorė, tautodailininkė Birutė Servienė pamokė, kaip eglę galima papuošti paprasčiausiomis morkomis ar raudonšoniais obuoliais. Net didžiausi atgrubnagiai gali morkai „užsegti“ žalią popierinį sijonėlį… Didelio kruopštumo nereikia ir obuoliukų šonams nublizginti vilnoniu audiniu. Nublizgintiems obuoliukams ant kotelių pririšti po žalią austinę juostelę ir kabinti ant eglės. Obuoliukai ant eglės ir gražu, ir kvapnu – net krimstelti galima. Tautodailininkė pamena, kad obuolius visuomet stengtasi išlaikyti iki Kalėdų, juos suguldant į šieną ir laikant vėsioje vietoje, o jos tėvelis vaikus išmokęs, kaip padaryti kilpelę žaisliukams.

Etnografė I. Skablauskaitė priminė, kad lietuvininkų šeimų vaikai labiausiai laukdavę dovanų: kvapnių gardžių obuolių. Tautodailininkė Birutė, karpanti ažūrinius juodai baltus ir spalvotus karpinius, pamokė, kaip iš spalvoto popieriaus iškirpti kalėdinę gėlę – kalnų rožę, apie ją pasekė pasaką. Tokiomis Kalėdų gėlėmis galima puošti eglę, langus, stalą, aplinką ar dovanėlę.

Tautodailininkė ir Šilutės muziejaus restauratorė Idalija Ragelienė pasiūlė idėjų, kaip žaisliukus surišti iš siūlų, dailininkė Monika Dobrovolskytė mokė pasigaminti iš popieriaus kalėdinių patiekalų koliažų. Nieko nėra smagiau, kaip iš kvepiančio šienelio ar šiaudų surišti paukštelį ar kokį kitą kalėdinį žaislą. Švietimo pagalbos tarnybos metodininkę Iriną Budvytienę, mokančią daryti tokius papuošimus, gausiai apspito šios popietės mokiniai – klausydami naudingų patarimų rišo vis kitokį paukštelį. Smagiai pasidarbavusius muziejininkai pakvietė pasivaišinti vofeliais bei kafija arba tija (vafliais, kava, arbata). Pasak muziejininkų, pamokos tikslas buvo pasisemti idėjų, kaip pagal senąsias tradicijas iš natūralių medžiagų pagaminti žaisliukų kalėdinei eglutei. Šiais žaisliukais šiandien bus puošiama ištisa Kalėdų eglučių alėja prie H. Šojaus dvaro. Tą pačią dieną muziejuje buvo atidaryta klaipėdietės kolekcininkės Nijolės Bendikaitės paroda „Eglutės žaisliukų šalyje“, pradėjo veikti tikras, vaikystę menantis Kalėdų Senelio paštas. Jau pirmąjį vakarą į pašto dėžutę Kalėdų Seneliui įmesta daug laiškų, kurių autoriai tiki: svajonė išsipildys.

Laima Putriuvienė, „www.litera.lt“, 2012 m. gruodžio 21 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 balandžio 29
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: balandžio 29, 2014 @ 3:15 pm
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →