Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Kreivėnų malūnas – vienintelis toks Lietuvoje

Pagal   /  2016 rugpjūčio 1  /  Komentarų nėra

Kreivenu-malunas-vienintelis-toks-Lietuvoje_imagelarge

Senasis vėjo malūnas Kreivėnuose. 2015 m. Autorių nuotrauka

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

Kreivėnai išsidėstę ant vaizdingų Vilkyškių kalvagūbrio kalvų, kurių papėdėje kreivoja upokšnis Kreivė. Tai viena seniausių Skalvos gyvenviečių. Vakariniame kaimo pakraštyje, prie Kulmenų piliakalnio, yra VI–­XII a. kapinynas. Šaltiniuose Kreivėnai minimi nuo 1540-ųjų. Tuomet čia buvo 24 sodybos, bet per 1709–1710 m. marą išmirė maždaug pusė kaimo gyventojų, tad liko tik 13 lietuvininkų ūkių. Vėliau kaimas ūgtelėjo, kartu kiek apvokietėjo. Vis dėlto 1905 m. iš 399 gyventojų lietuvių kalbą gimtąja laikė 270. Prieškariu Kreivėnuose buvo pieninė, veikė vokiška valstybinė ir privati lietuviška mokyklėlė.

XX a. pradžioje Kreivėnų laukus perkirto geležinkelio linija. Sovietmečiu kaimą padalijo administracinė Tauragės ir Šilutės rajonų riba, tuo pačiu dalis teritorijos priskirta gretimiems Strepeikiams. Taip sudraskyti Kreivėnai palaipsniui nyko. 2015 m. kaime buvo vos 2 sodybos, jose gyveno 6 žmonės.

Kreivėnų apylinkės – vienos vėjuočiausių Lietuvoje, tad ne atsitiktinai prieškariu kaime veikė du vėjo malūnai. Vykstant pro kaimą Tauragės–Tilžės plentu, matyti vieno iš jų, deja, jau tuščiaviduris mūrinis kūnas. Malūnas buvo kepurinis, statytojai sampile po juo įrengė dvi angas, leidusias įvažiuoti vežimu vidun: įvežti grūdus ar išvežti miltus. Tai vienintelis toks Lietuvoje iš dalies išlikęs vėjo malūnas.

Čia pučiantys vėjai vėl buvo įdarbinti, kai 2009-aisiais Kreivėnuose, Griežpelkiuose ir gretimuose kaimuose pradėtas kurti vėjo jėgainių parkas. Jis stipriai išplėstas 2010–2011 m., nauji „malūnai“ apylinkėse kilo ir 2015-aisiais. Tuomet apylinkių peizažas iš esmės pasikeitė, tapo pramoniniu. Vienas „malūnas“ mojuoja 200 m į pietvakarius nuo savo mūrinio pirmtako. Jis pastatytas ant aukštos, pačiame Vilkyškių kalvagūbrio pakraštyje esančios, kalvos. Tai puiki regykla, iš kurios atsiveria vaizdingas peizažas vakarų link. Palydėti besileidžiančios saulės ant šios kalvos atvyksta romantikai net iš gana tolimų vietovių.

200 m į šiaurės vakarus nuo regyklos, prie geležinkelio, formaliai Strepeikių kaime, yra senosios Kreivėnų evangelikų liuteronų kapinės (koordinatės: Š 55°10’56.5″ R 22°02’39.3″). Tai apleistų ir nuniokotų krašto kapinaičių pavyzdys. Dauguma čia stovėjusių kryžių ir paminklų pavogti, likusieji išvartyti, dalis kapų atkasta. Kapinių plotą 2015 m. gožė tanki augmenija.

Vytenis Almonaitis, Junona Almonaitienė

Iš naujai išleistos knygos „Šiaurės Skalva“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →