Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Katyčių liuteronų evangelikų bendruomenei – 440 metų

Pagal   /  2014 birželio 1  /  Komentarų nėra

Jūsų naršyklė gali nerodyti šio paveikslėlio. Pirmą spalio sekmadienį Katyčių liuteronų evangelikų bažnyčioje vyko pamaldos, skirtos dviem labai svarbioms kiekvienam parapijiečiui datoms pažymėti – Derliaus dienai ir 440 metų liuteronų evangelikų bendruomenės įsteigimo jubiliejui.

Jūsų naršyklė gali nerodyti šio paveikslėlio. Pirmą spalio sekmadienį Katyčių liuteronų evangelikų bažnyčioje vyko pamaldos, skirtos dviem labai svarbioms kiekvienam parapijiečiui datoms pažymėti – Derliaus dienai ir 440 metų liuteronų evangelikų bendruomenės įsteigimo jubiliejui. Pamaldas laikė kunigai Reicholdas Moras, Romualdas Liachavičius ir vyskupas Mindaugas Sabutis, koncertavo Klaipėdos liuteronų evangelikų choras.

Skaudi bendruomenės istorija

Kunigas R. Moras minėjo svarbiausius parapijos faktus. Katyčių žemes 1555 metais ėmėsi valdyti Prūsija, 1568 metais čia buvo pastatyta pilis ir pirmoji liuteronų evangelikų bažnyčia. Iki XIX amžiaus pradžios dauguma parapijiečių buvo lietuvių kilmės žmonės, tik po to, kai kraštą nusiaubė maro banga, čia atsikėlė gyventi vokiečių ūkininkai.

1773 m. pirmasis bažnyčios pastatas buvo nugriautas ir permetus jos vietoje pastatyta mūrinė plytų ir lauko akmenų bažnyčia, į kurią įkelti du varpai.

1808 m. Katyčių bažnyčios pamaldose dalyvavo ir su parapijiečiais bendravo Prūsijos karalienė Luise. Vėliau ji parapijai padovanojo 600 kg varinį varpą.

II pasaulinio karo metu Katyčių bažnyčia ir parapijos bendruomenė nenukentėjo, tačiau daugiausia nuostolių patyrė po karo: buvo išplėštos durys, išnešti vertingiausi daiktai, baldai, knygos.

Pokario valdžia labai nenorėjo registruoti liuteronų evangelikų parapijos, kad ji galėtų burtis į bažnyčią pamaldoms. Tačiau bendruomenės pirmininkui Martynui Endriuliui pavyko pasiekti, kad bendruomenei būtų leista atlikti apeigas.

Prasidėjus tremčių metui, didžioji dauguma liuteronų evangelikų bendruomenės narių buvo ištremti, o 1955 m. bažnyčios pastatas nacionalizuotas ir paverstas Katyčių kultūros namais. Tačiau šios įstaigos katytiškiai nepamėgo, vengdavo čia organizuojamų renginių, retas kuris žiūrėjo čia rodomus filmus.

Ateina dar vienas jubiliejus

Dar sovietmečiu bažnyčios pastatas buvo vėl sugrąžintas parapijiečiams. Atgimimo laikais čia kunigavo J. Armonaitis, D. Petkūnas, L. Miliauskas. Parapijos bendruomenės pirmininkas A. Jonaitis kartu su minėtais kunigais daug nusipelnė, kad bažnyčioje vėl susibūrė nemaža bendruomenė, buvo suburta jaunimo. Pamaldos vyksta pirmą ir trečią mėnesio sekmadienį. Bendruomenės pirmininkas a.a. A. Jonaitis nebespėjo organizuoti visų bažnyčios remonto darbų, tad juos pratęsė jo žmona Ella Jonaitienė. Jai talkina aktyvūs bendruomenės nariai finansininkė Kristina Vasiliauskienė, Birutė ir Rihardas Lolaičiai.

Tik prieš porą mėnesių pakeistos bažnyčios medinės konstrukcijos, stogas uždengtas naujomis iš Vokietijos atvežtomis čerpėmis, perdažytos sienos ir bokštas.

Daug geranoriškos pagalbos bendruomenei suteikė statybos įmonė „GPI Statyba“, kuriai vadovauja Linas Gedvila, o darbus organizavo Tomas Gedvila. Ši įmonė, nesiekdama pelno, daug padarė, kad parapija savo jubiliejų pasitiktų atnaujintuose bažnyčios pastatuose. Bažnyčiai perdažyti dažų paaukojo UAB „Caporol Lietuva“, vadovaujama Gedimino Masilionio.

Kitais metais bus 225 metai, kai Katyčių liuteronų evangelikų bendruomenė meldžiasi šiame bažnyčios pastate.

Po iškilmingų pamaldų parapijiečiai ir svečiai pakviesti prie šventinio stalo Katyčių kultūros namuose.

Sigitas Grinčinaitis, „http://www.silutesnaujienos.lt/?straipsnis=5324“, 2008 m. spalio 30 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 birželio 1
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: birželio 1, 2014 @ 7:55 pm
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →