Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

K. Donelaičio muziejaus panoro stačiatikiai

Pagal   /  2014 gegužės 21  /  Komentarų nėra

Kaliningrado srityje, Tolminkiemyje, esantį lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio muziejų užsimota perduoti Rusijos stačiatikių bažnyčiai (RSB). Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris ragina kaimynus nedaryti istorinės klaidos.

Kaliningrado srityje, Tolminkiemyje, esantį lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio muziejų užsimota perduoti Rusijos stačiatikių bažnyčiai (RSB). Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris ragina kaimynus nedaryti istorinės klaidos.

Apie Rusijos valdžios planus RSB perduoti ne tik K. Donelaičio memorialinio muziejaus pastatus, bet ir kelias liuteronų bažnyčias, pirmoji prabilo Kaliningrado srities spauda. Lietuva šiuo klausimu iki šiol negavo jokios oficialios informacijos.

Motyvų neišgirdo

„Kai tik pradėjo sklisti tokios kalbos, suskubome aiškintis, kiek jos pagrįstos. Ir tai pasitvirtino“, – LŽ sakė Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Vaclavas Stankevičius. Jis kalbėjosi su Kaliningrado stačiatikių eparchijos (vyskupijos) atstovais, tačiau neišgirdo motyvuoto atsakymo, kam jiems reikia liuteronų bažnyčios, kurioje įkurtas muziejus. „Jie aiškino, kad jei muziejus būtų atiduotas jų Bažnyčiai, jis išliktų. Tik pasikeistų savininkas. Šiuo metu muziejus priklauso Kaliningrado srities kultūros ministerijai. Man susidarė įspūdis, kad eparchijos atstovai yra aukštesnių vadovų valios vykdytojai“, – pasakojo diplomatas.

Sužinojo iš laikraščių

LŽ kalbinta daugiau kaip tris dešimtmečius K. Donelaičio muziejui vadovaujanti Liudmila Silova neslėpė nerimo dėl jo ateities, nors tikino nieko konkretaus apie RSB planus nežinanti. „Esame Kaliningrado srities istorijos ir meno muziejaus filialas. Jei ką sužinome, tai tik iš laikraščių ar radijo pranešimų“, – sakė L. Silova.

Tiek ją, tiek kitus muziejaus darbuotojus nustebino RSB užmojai, mat nėra išlikę jokių duomenų, kad kada nors ši liuteronų bažnyčia, kurioje įrengtas muziejus, būtų buvusi cerkvė. Prieš keturis dešimtmečius, kai buvo nutarta atstatyti bažnytėlę, iš jos tebuvo likę pamatai.

Išsiuntė įspėjimus

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas E. Zingeris įsitikinęs, kad netikėtais užmojais dirbtinai kenkiama geriems Lietuvos ir Rusijos santykiams. „Atiduoti muziejų stačiatikiams būtų didžiausia istorinė klaida, savotiška XIX amžiaus imperializmo tąsa. Tuo metu Stačiatikių bažnyčios įtaka taip pat buvo plečiama remiant valdžiai“, – sakė parlamentaras.

E. Zingeris teigė jau išsiuntęs informacinius laiškus Kaliningrado srities dūmos pirmininkui, šios dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovui ir net į Rusijos Dūmą. Juose Lietuvos vardu prieštaraujama planams religinį ir pasaulietinį Karaliaučiaus krašto palikimą perduoti nieko bendra su juo neturinčiai RSB.

„Kaliningrado dūma šį klausimą numačiusi svarstyti ketvirtadienį. Tikiuosi, kad mūsų kolegos tokio projekto nepalaimins“, – vylėsi E. Zingeris.

Pastangos nueitų perniek

K. Donelaičio memorialinis muziejus Tolminkiemyje (dabar – Čistyje Prudy) pradėtas kurti 1964-aisiais, minint rašytojo gimimo 250 metų sukaktį. Prieš tris dešimtmečius buvo atstatyta po karo sugriauta bažnyčia, kurios kriptoje ilsisi čia kunigavusio K. Donelaičio palaikai, restauruota klebonija. Liko neatkurti tik pastorių našlių namai.

Šiuo metu Europos Sąjungos (ES) fondų lėšomis parengta našlių namų atstatymo techninė dokumentacija ir darbų programa. Pinigų būtų skirta ir ekspozicijoms plėsti, eksponatams restauruoti. Tai padaryti tikėtasi iki rašytojo jubiliejinių 2014 metų.

„Jeigu Kaliningrado Dūma nuspręstų perduoti K.Donelaičio muziejų RSB, neabejoju, kad jo nebeliktų. Tuomet kiltų abejonių ne tik dėl jau parengto projekto, bet ir dėl visos ES lėšomis finansuojamos Lietuvos ir Kaliningrado srities bendradarbiavimo programos likimo. Kam ji reikalinga, jei viena šalis jau vykdant programą keičia savo poziciją“, – LŽ sakė euroregiono „Nemunas“ Marijampolės biuro direktorius Gintaras Skamaročius.

Euroregiono „Nemunas“ archyvo nuotr.

Kazys Kazakevičius, „http://www.lzinios.lt/lt/2010-10-27/trecias_puslapis/k_donelaicio_muziejaus_panoro_staciatikiai.html“, 2010 m. spalio 26 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 gegužės 21
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: gegužės 21, 2014 @ 10:58 am
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →