Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Jonikaičių kapinėse atstatyti Urėdaičių šeimos paminklai

Pagal   /  2014 balandžio 29  /  Komentarų nėra

Tilžės akto 95-ųjų metinių dieną, 2013 m. lapkričio 30-ąją, Jonikaičių evangelikų liuteronų kapinėse (Pagėgių sav.) buvo pašventinti Urėdaičių šeimos paminklai. Broliai Kristupas ir Jonas Urėdaičiai buvo Mažosios Lietuvos visuomenininkai, Tilžėje veikusios „Birutės“ draugijos nariai.

Tilžės akto 95-ųjų metinių dieną, 2013 m. lapkričio 30-ąją, Jonikaičių evangelikų liuteronų kapinėse (Pagėgių sav.) buvo pašventinti Urėdaičių šeimos paminklai. Broliai Kristupas ir Jonas Urėdaičiai buvo Mažosios Lietuvos visuomenininkai, Tilžėje veikusios „Birutės“ draugijos nariai.

Dar prieš renginį doc. dr. Vytenis Almonaitis parengė išsamų straipsnį su nuotraukomis „Mažosios Lietuvos visuomenininkai Kristupas bei Jonas Urėdaičiai bei jų kapai“, kuris buvo išspausdintas nacionaliniame Lietuvos istorijos laikraštyje „Voruta“ (2013 m. nr. 24). Šiame straipsnyje dr. V. Almonaitis pastebi, kad „K. ir J. Urėdaičiai nebuvo patys žymiausi lietuvininkai, gal todėl juos menančiomis vietomis beveik nesidomėjo ir Mažosios Lietuvos praeities tyrinėtojai. Jonikaičių kapinės palaipsniui tuštėjo, dauguma jose stovėjusių paminklų buvo pavogti.“

Netoliese nuo Jonikaičių kapinių gyvenantys įmonės „Veižas“ savininkai Romualdas ir Daiva Jarusevičiai, paraginti dr. V. Almonaičio, organizavo kapinių tvarkymo talką, kurios metu buvo iškirsti krūmynai. Talkoje dalyvavę Saulius Šimkus ir Raimondas Kuisys iškėlė iš žemės išlikusį Urėdaičių šeimos paminklinį akmenį. Paminklų atkūrimo iniciatyvą palaikė Remigijus Kelneris, Vladimiras Gorodeckis, Petras Ūbartas. Tauragėje veikiančios „Akmensidos“ savininkas Vytautas Vaičys už savikainą sutvarkė tėvų paminklinę stelą bei padarė naujus paminklus broliams Jonui ir Kristupui Urėdaičiams, kadangi šie neišliko.

Talkoje dalyvavę Pagėgių mokyklos dabar jau 4b klasės vaikai, renginį pradėjo eilėmis ir giesmėmis. Jie ant Urėdaičių šeimos kapų padėjo žvakutes. Susirinkusiems žodį tarė Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius bei kapinių tvarkymo iniciatorius dr. Vytenis Almonaitis. Pastarasis, pasidalinęs mintimis apie Tilžės akto svarbą, pristatė Urėdaičių šeimos biografiją bei kraštui reikšmingą kultūrinę veiklą.

Giedant „O gražus dangau“, prasidėjo paminklų šventinimo dalis. Dievo Žodžiu, malda bei palaiminimo žodžiais paminklus šventino Pagėgių ev. liut. prapijos kunigas Remigijus Šemeklis. Dvi giesmes atliko parapijos choristai, vadovaujami Evelinos Norkienės.

Renginio pabaigoje, Romualdas ir Daiva Jarusevičiai pasikvietė į savo sodybą, kuriohe visi dalyviai buvo vaišinami šilta sriuba. Ją atvežė kavinės „Pagėgė“ savininkai Jolanta ir Gintautas Petrauskai.

Voruta. – 2013, gruod. 21, nr. 26 (790), p. 9.

Pagėgių evangelikų liuteronų parapija, „http://pagegiai.lelb.eu/?p=192“, 2013 m. gruodžio 3 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 balandžio 29
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: balandžio 29, 2014 @ 3:30 pm
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →