Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Įsteigta M. L. Rėzos vardo premija

Pagal   /  2014 gegužės 2  /  Komentarų nėra

Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premiją šiais metais įsteigusi Neringos savivaldybės taryba sumanė pagerbti iškiliausias asmenybes ar institucijas už Kuršių nerijai ir Mažajai Lietuvai reikšmingą veiklą.

Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premiją šiais metais įsteigusi Neringos savivaldybės taryba sumanė pagerbti iškiliausias asmenybes ar institucijas už Kuršių nerijai ir Mažajai Lietuvai reikšmingą veiklą.

Nuo 3 iki 5 tūkstančių litų dydžio premija kartu su diplomu ir simboline skulptūrėle bus įteikiama per M. L. Rėzos gimtadienį kasmet sausio 9 dieną jo vardo kultūros centre Juodkrantėje.

Anot Neringos savivaldybės kultūros skyriaus vedėjo Narūno Lendraičio, ši premija yra respublikinė, pretendentus jai gali siūlyti ne tik Neringos savivaldybės administracija, savivaldybės kultūros ir švietimo įstaigos, bet ir aukštosios mokyklos, nevyriausybinės organizacijos, asociacijos, kitos visuomeninės kūrėjų organizacijos iki kiekvienų metų gruodžio 15 dienos. Galutinį sprendimą priims Neringos savivaldybės taryba, prieš tai gavusi M. L. Rėzos kultūros centro kuratorių pritarimą.

Pasak N. Lendraičio, detali tvarka apie dokumentų teikimą premijai bus paskelbta Neringos savivaldybės interneto svetainėje www.neringa.lt.

Tam pačiam asmeniui premija gali būti suteikiama ne anksčiau kaip po penkerių metų nuo jos gavimo.

Kol kas dar nėra patvirtintas premijos simbolis, tačiau manoma, jog šiam tikslui labiausiai tiktų nidiškio tautodailininko Eduardo Jonušo proginis medalis, kurį menininkas sukūrė sovietmečiu, kai pirmą kartą Nidoje viešai buvo švenčiamas M. L. Rėzos 200 metų jubiliejus.

Idėją steigti M. L. Rėzos vardo premiją Neringos savivaldybei pasiūlė Juodkrantėje trečius metus veikiančio M.L.Rėzos kultūros centro kuratoriumas, taip siekdamas įtvirtinti visų laikų ryškiausios Kuršių nerijos asmenybės vardą jo gimtinėje. Garsus Karaliaučiaus universiteto profesorius M. L. Rėza yra gimęs smėliu užpustytų Karvaičių kaime, buvusiame tarp dabartinės Preilos ir Pervalkos.

M. L. Rėzos kultūros centro kuratoriumo pirmininkė Klaipėdos universiteto doc. dr. Nijolė Strakauskaitė neabejoja, jog naujoji premija yra labai reikšminga ne tik Neringai, bet ir visai Lietuvai. Pasak Kuršių nerijos istorijos tyrinėtojos, M. L. Rėza yra daugiabriaunė kultūros asmenybė – mokslininkas, dvasininkas, leidėjas, literatas, tautosakos rinkėjas, todėl jo vardo premija leidžia pastebėti ir pagerbti įvairiausių sričių kultūros žmonių darbus.

„Neringai didelė garbė turėti tokią premiją“, – įsitikinusi mokslininkė, juolab kad kaimynai klaipėdiečiai jau seniai teikia literatūrinę Ievos Simonaitytės premiją, o šilutiškiai kultūros žmones pagerbia „Sidabrinės nendrės“ nominacija.

Senojoje Juodkrantės mokykloje veikiančiam L. Rėzos centrui įsipareigoja talkinti vis daugiau mokslo ir kultūros institucijų. Šių metų pirmajame kuratoriumo posėdyje sausio pradžioje L. Rėzos kultūros centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvių kalbos institutu Vilniuje. Jo direktorė dr. Jolanta Zabarskaitė L.Rėzos centro veiklą prilygino naujajam Rėzos sąjūdžiui: „Jei mūsų institutas rūpinasi lituanistikos studijų atgaivinimu Karaliaučiaus, dabartinio Kaliningrado universitete, tai L. Rėzos centras imasi Mažosios Lietuvos kultūrinio palikimo sklaidos, laužydamas suvokimo stereotipus, plėsdamas mūsų žinojimo ribas. Mažosios Lietuvos, kurioje susiklostė labai savitas kultūrinio ir socialinio paribio kultūros regionas, tyrimuose – dar labai daug baltų dėmių.

Šiais metais kartu su Thomo Manno kultūros centru planuojama surengti tarptautinę mokslinę konferenciją „Identiteto lūžiai XX amžiuje: Rytų Prūsija – Mažoji Lietuva“, taip pat dalyvauti Karaliaučiaus (Kaliningrado) renginiuose minint Lietuvos 1000-metį.

Šiais metais ketinama atsigręžti į dar vieną gilią Mažosios Lietuvos kultūros tradiciją – Juodkrantės evangelikų-liuteronų bažnyčioje surengti evangeliškų giesmių šventę.

Autorės nuotr.

Raimonda Ravaitytė-Meyer, „http://www.bernardinai.lt/?url=articles/90163“, 2009 m. sausio 16 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 gegužės 2
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: gegužės 2, 2014 @ 8:12 am
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →