Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Garsusis Oplankio dvaras greit liks tuščias

Pagal   /  2016 liepos 22  /  Komentarų nėra

Garsusis-Oplankio-dvaras-greit-liks-tuscias_imagelarge

Oplankio dvarą žurnalistei aprodęs vyras įsitikinęs – jo greitai nebeliks. Autorės nuotrauka

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

Ilgiau nei du dešimtmečius avarinės būklės pripažintame Oplankio dvare Lauksargių seniūnijoje gyventojų kasmet vis mažiau. Prieš keletą dienų iš jo išsikėlė 83-ejų metų senolė, viena kruopščiausiai senojo dvaro aplinka besirūpinusių gyventojų. Griūvančiame pastate gyventi liko dar trys šeimos.

– Štai šis kambarys – virš manojo, – žurnalistei į tuščią antrojo aukšto patalpą prakiurusiu stogu rodo pusamžis Vladimiras.

Kitoje antrojo aukšto patalpoje taip pat žioji skylės: stoge ir grindyse. Pasak pašnekovo, prieš keletą metų sugriuvo kaminas. Laimei, niekas nesusižeidė. Nuo tada dvare ir sumažėjo gyventojų. Jei prieš porą dešimtmečių pastate gyveno 13 šeimų, dabar – trys.

Pasisukome lipti apgriuvusiais laiptais žemyn, po kojomis – tinko, plytų mišinys. Prieblandos gaubiamoje laiptinėje už sienos pasigirdo kūdikio verksmas. Stabtelėjome. Labai jau nederėjo vaikas ir griuvėsiai.

– Čia už sienos gyvena šeima, – paaiškino Vladimiras.

Įsistebeilijame į fanera ir skudurais apkaltą ertmę, matyt, anksčiau čia buvo durys. Nusileidžiame į didžiulį holą. Iš jo veda kitas laiptų labirintas, platus. Labai lengva įsivaizduoti, kaip atsargiai statydama odiniais bateliais apautas pėdas jais leisdavosi dvariškė. Virš galvos spygtelėjus kregždei, tūpteliu. Čia jų lizdų – dešimtys. Sulipinti po palangėmis, virš durų staktų. Dvaras jau pailso.

Buvusio dvaro kieme mus pasitinka jauna šeima. Atvyko padėti senolei išsikraustyti. Vladimiras įsijautęs pasakoja istoriją apie nuo dvaro iki ūkinio pastato vedantį tunelį.

– Koks dar tunelis, ką čia nusišneki? Iš tų rūsių niekas neveda, – pertraukia į pokalbį įsikišusi senolė.

Skarele apsigobusi 83-ejų senučiukė susirūpinusi. Reikia pervežti baldus. Daug kraustymosi. Čia ji augino vištas, turi du veršelius.

– 50 metų čia gyvenau. Sunku viską palikti. Neseniai buvo atvykęs meras. Sakė, kad reikia visiems išsikraustyti – namas avarinės būklės. Kitaip, sakė, apjuos dvarą apsaugine juosta, draudžiančia patekti į vidų, – kalba senolė.

Kalbėdamiesi einame pro namo kampą, močiutė liepia atsitraukti kuo toliau, kad ant galvos nenukristų atitrūkęs stogo kampas. Jos giminaitė sako, kad senolė aktyviai rūpindavosi dvaro aplinkos priežiūra, kad aplink pastatą būtų nupjauta žolė, nesimėtytų nuolaužų, augino daržoves.

Dvaro gyventojo Vladimiro pasakojimu, artimiausiu metu iš kito buto turėtų išsikraustyti dar viena gyventoja.

Kaip rašoma leidinyje „Tauragės kraštas: istorija, kultūra, meno paminklai“, Oplankio dvaro kompleksą sudaro trys funkcinės zonos: buvusi dvaro centro, ekonomo ir dvaro darbininkų bei malūnininko sodybos. Kiek tolėliau – Oplankio ežeras, per kurį teka Uplankio upelis (Barzupis). Kraštotyrininkai mano, kad Oplankio tvenkinys yra vienas seniausių šios rūšies Žemaitijos vandens telkinių, suformuotas termokarstinio ežerėlio vietoje ir siekia net I–II a.

Šiame istorikų sudarytame leidinyje pastebima, kad pagrindinis ansamblio statinys – avarinis. 1990 m. Raseinių valstybinė įmonė „Remonto ir statybos projektas“ buvo parengusi Oplankio dvaro rūmų kompleksinio kapitalinio remonto ir pritaikymo projektą. Tačiau darbai taip ir liko popieriuje, nes tąsyk pristigo lėšų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →