Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Edita Barauskienė: trumpai apie gyvenimą ir kūrybos džiaugsmą

Pagal   /  2014 birželio 7  /  Komentarų nėra

Martyno Jankaus Mažosios Lietuvos kultūros paveldo 2008 metų premijos laureatė tapo Pamario rašytoja Edita Barauskienė. „Vorutos“ laikraščio prašymu laureatė pasakoja apie savo gyvenimą ir kūrybą.

Martyno Jankaus Mažosios Lietuvos kultūros paveldo 2008 metų premijos laureatė tapo Pamario rašytoja Edita Barauskienė. „Vorutos“ laikraščio prašymu laureatė pasakoja apie savo gyvenimą ir kūrybą.

Gimiau 1941-06-28 Šilutės raj., Virkytų kaime.

1960 m. baigiau Saugų vidurinę mokyklą Šilutės raj., o po to vienerius metus dirbau mokytoja Šilutės raj. (Sauguose ir Pašyšiuose), kas ir nulėmė mano būsimos profesijos pasirinkimą. Nuo 1967 m. dirbau mokytoja Priekulėje.

1998 m. išleidau knygą apie Ievą Simonaitytę „Vyžeikių karalienę“, už kurią gavau Ievos Simonaitytės premiją, įsteigtą Klaipėdos apskrities administracijos. 2004 m. tos knygos penkias noveles išleidau atskira knyga vokiečių kalba „Sand vom Memelland“.

2004 m. Priekulės Ievos Simonaitytės vidurinėje mokykloje įkūriau kraštotyros muziejų, kuriame yra ekspozicijos apie Ievą Simonaitytę, Priekulės spaustuvę ir jos leidėjus, išleistas knygas, laikraščius bei kitų M. Lietuvos spaustuvių knygas, Priekulės miesto bei jos apylinkių istoriją ir dokumentus, rašytojo Ernsto Vicherto kūrybą Priekulėje ir jo parašytas knygas lietuvių ir vokiečių kalbomis.

2006 m. išleidau pasakojimų knygą „Mažas miestelis prie didelio kelio“. Tai knyga apie Priekulės istoriją, jos žmones bei pokario įvykius mūsų rajone. Aš esu tos knygos sudarytoja ir didesnės dalies straipsnių autorė. Už tą knygą man buvo paskirta Ievos Simonaitytės premija, kurią įkūrė Klaipėdos raj. Agluonėnų seniūnija.

2007 m. išleidome knygos antrąją dalį „Prisiminimai ir kūryba. Priekulė“.

2007 m. „Versus aureus“ leidykla išleido mano knygą apie Martyną Mažvydą „Žodi, nekrisk ant akmens“. Tai knyga apie pirmosios lietuviškos knygos sudarytoją ir autorių Martyną Mažvydą. Kadangi duomenų apie Martyną Mažvydą iki jo įstojimą į Karaliaučiaus universitetą iki šiol nėra surasta, pasirinkau romano žanrą, kuris leidžia pasinaudoti intuicija, protinga fantazija, vaizdžiu žodžiu, tautosaka, o dialoguose – pietų žemaičių tarme, kuria, pagal prof. Z. Zinkevičių, kalbėjo Mažvydas.

2007 m. rudenį dalyvavau konferencijoje, kurią organizavo Žem. Naumiesčio kraštotyros muziejus, su pranešimu apie „Pirmosios lietuviškos knygos kelią“.

2008 m. planuoju išleisti knygą apie Abraomą Kulvietį ir Stanislovą Rapolionį „Abraomas iš Kulvos ir Stanislovas Lietuvis“. Šie du didieji lietuviai, vienas aukštaitis iš Kulvos, kitas iš Vilniaus krašto, buvo lietuviško rašto pradininkai ir garsūs mokslo vyrai. Manau, kad minint Lietuvos tūkstantmetį, lietuviams derėtų prisiminti savo garsius mokslo vyrus, kurie pirmieji įkūrė aukštesniąją mokyklą Vilniuje.

2009 m. planuoju išleisti pasakojimų knygą jauniesiems skaitytojams (moksleiviams ir studentams) apie kuršių, prūsų, aukštaičių ir žemaičių krikštą. Toje knygoje yra skyrių apie prūsų krikštytoją Adalbertą ir kitą baltų genčių krikštytoją Brunoną iš Kverfurto, per kurio žūtį Lietuvos vardas Pateko į Kvedlinburgo analus. Jais remiantis kitais metais bus minimas Lietuvos vardo tūkstantmetis.

Kadangi esu biologė, todėl didelį dėmesį skiriu gamtosaugai ir Klaipėdo krašto paveldo išsaugojimui. Su dailininke Z. Daugintyte ir Klaipėdos „žaliaisiais“ apgynėme Girulių girią nuo iškirtimo, planuojant naftos terminalą. Kartu su Parko gatvės gyventoja Urbonavičiene išgelbėjome Kliošių parką nuo iškirtimo Priekulėje. Drauge su D. ir V. Zagnojais, A. Armonaičiu, A. Dambrausku stojome į teismą su tikslu apsaugoti Priekulės Vingio parką nuo iškirtimo ir išnuomavimo 99 metams…

2008 m. man buvo suteiktas Gargždų miesto Garbės piliečio vardas.

Priekulė, 2008 m. rugpjūtis

2008 m. rugpjūčio 21 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 birželio 7
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: birželio 7, 2014 @ 2:12 pm
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →