Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Dr. Martynas Purvinas. Ar Mažoji Lietuva tebuvo miražas? II dalis

Pagal   /  2017 vasario 15  /  Komentarų nėra

V. Safronovas (kaip ir kiti užsakomosios istorijos kūrėjai) darbuojasi kitaip. Antai, aptariamame rašinyje sumanyta įrodyti, kad klastingieji lietuviai jau visą šimtmetį stengiasi pasisavinti esą jiems svetimą kraštą – Mažąją (ar Prūsų) Lietuvą, kurį gal pati Apvaizda nuo pat pasaulio sutvėrimo laikų paskyrusi Rusijai. Ta prasimanyta koncepcija apipinama gausiomis nuorodomis ir citatomis, įmantriais išsireiškimais, skambiais tarptautiniais žodžiais, istorikų pasaulyje madingais dalykais, nevengiant prasimanymų, tendencingų ar klaidingų traktavimų ir pan. Taip surezgamas pseudomokslinis kratinys, kurio įmantri išorė slepia nesąžiningus kėslus pateikti Rusijai palankų praeities vertinimą, eilinį kartą pasityčioti iš nevykėlių lietuvių, nesugebančių pripažinti savo istorinių pralaimėjimų ir susitaikyti su šiandienine tikrove (Rusijai palankiais dalykais).

Tokie ,,kūriniai” dabartinėje Lietuvoje nelieka tik vienišų ,,tyruose šaukiančių balsu”, kokio keistuolio vien sau ,,į stalčių” rengiamais rašiniais. Pakanka paslaugių recenzentų (esą nepastebinčių tikrųjų autoriaus kėslų), solidžių mokslo leidinių redakcinėse kolegijose ar vadovybėse įsitaisiusių savųjų, ,,stumiančių” atitinkamos pakraipos darbus.

Nelengvą Lietuvos ateitį pranašauja ir nesena žinia – įtakingų Klaipėdos universiteto veikėjų pastangomis V. Safronovo darbai kaip reikšmingas pasiekimas pristatyti 2016 metų Lietuvos mokslo valstybinei premijai gauti. Taip siekiama įteisinti ir populiarinti svetimai ir priešiškai valstybei naudingus teiginius (esą sukurtus ES ir NATO priklausančioje šalyje), pasiekti reikšmingą pergalę tebesitęsiančiame informaciniame kare. Gal taip sulauksime ir mokyklinių istorijos vadovėlių, kuriuose vėl bus aiškinama apie iš Rytų ateinantį gėrį, apie Vakaruose susitelkusį visuotinį blogį, apie Baltijos kraštus nuo seno globojančią draugiškąją Rusiją. 

 

LITERATŪRA 1.Safronovas V. Rusijos valdymas Rytų Prūsijoje 1757-1762. – Mažosios Lietuvos enciklopedija. T. . Vilnius, 2009, p. 150 – 151.

2. Safronovas V. Apie istorinio regiono virsmą vaizduotės regionu. Mažosios Lietuvos pavyzdys. – Istorija: Mokslo darbai. LXXXVI/86, 2012/2. Vilnius: Lietuvos edukologijos universitetas, p. 66 – 80.

3. Purvinas M. Dėl Mažosios Lietuvos vardo. – Voruta. 2014 . . 1d., Nr.5 (795), p.2.

4. Purvinas M. Imperijų likimai ir Mažoji Lietuva. – Voruta. 2016. X. 29d., Nr.10 (828), p. 1, 16.

5. Purvinas M. Mažosios Lietuvos istorija kreivame žinyno veidrodyje. – Voruta. 2016.X. 29d., Nr. 10 (828), p.2 ; Voruta 2016. XI…d. Nr. II (829), p.2.

Kaunas, 2017m. vasario 6 d.

Puslapiai: 1 2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →