Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Bitėnų kapinės priglaudė Mažosios Lietuvos dukrą

Pagal   /  2014 gegužės 17  /  Komentarų nėra

2011 m. birželio 9 d. Bitėnų kapinaitės priglaudė Ievos Vanagaitytės-Kavaliauskienės-Janukėnienės palaikus.

2011 m. birželio 9 d. Bitėnų kapinaitės priglaudė Ievos Vanagaitytės-Kavaliauskienės-Janukėnienės palaikus.

Velionė gimė 1914 m. Tilžėje, Mažosios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjo Jono Vanagaičio ir jo žmonos Marijos Brožaitytės-Vanagaitienės šeimoje.

I. Vanagaitytė-Janukėnienė užaugo Klaipėdoje. Kaip ir dauguma Klaipėdos krašto gyventojų Antrojo pasaulinio karo pabaigoje pasitraukė į Vokietiją. 1949 m. atvyko į Bostoną.

1964 m. ji pradėjo tapyti, mokėsi Vaizduojamosios dailės muziejaus mokykloje Bostone, lankė privačias menininkės Gemos Duobaitės-Phillips dailės pamokas.

Amerikoje I. Vanagaitytė-Janukėnienė surengė keletą dailės parodų. Sulaukusi 96 metų mirė 2011 m. sausio 25 d. Sautamptone (JAV).

Kukliose laidotuvių iškilmėse dalyvavo evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Kairys, Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, mero patarėja Rita Vidraitė, kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė, Lumpėnų seniūnijos seniūnė Danguolė Mikelienė, būsimoji M. Jankaus muziejaus direktorė Liuda Burzdiūvienė, velionės duktė M. Kavaliauskas-Murphy su vyru, Vanagaičių vaikaitis Romas Šliažas.

2009 m. rugsėjo 19 d. minint 140-ąsias žymaus Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjo, laikraštininko, Tilžės akto signataro Jono Vanagaičio gimimo metines Bitėnų kapinaitėse buvo perlaidoti jo bei jo žmonos Marijos Brožaitės-Vanagaitienės palaikai.

Jonas Vanagaitis gimė 1869 m. rugsėjo 23 d. Ragainės apskrities Pabudupių kaime. Mirė 1946 m. Matenburgo (Vokietija) perkeltųjų asmenų stovykloje, tačiau J. Vanagaitis pageidavo, kad jo palaikai būtų palaidoti Mažosios Lietuvos žemėje. Šiam kraštui puoselėti ir lietuvybei skleisti J. Vanagaitis paskyrė didesnę savo gyvenimo dalį.

Nuo 1903 m. J. Vanagaitis dalyvavo Birutės lietuvių draugijos veikloje, vėliau kurį laiką buvo jos vadovu. 1905 m. kaip Prūsų Lietuvos atstovas dalyvavo Vilniuje surengtame Didžiajame Vilniaus Seime. 1909–1913 m. redagavo laikraštį „Birutė“. Jo iniciatyva Birutės draugijos biblioteka ir muziejus perduoti Lietuvos mokslo draugijai. J. Vanagaitis buvo vienas iš „Santaros“ steigėjų.

Autoriaus nuotr.

Voruta. – 2011, bir. 18, nr. 12 (726), p. 2.

Eugenijus Skipitis, Bitėnai, Pagėgių sav., 2011 m. birželio 10 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 gegužės 17
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: gegužės 17, 2014 @ 1:32 pm
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →