Atnaujinta: 2014-04-16

Naujienos
Straipsniai
Straipsnių paieška
Redakcinė kolegija
Rėmėjai
Lietuvos istorijos laikraštis "Voruta"

 

Lietuvių
Lenkų
Rusų
Anglų
Vokiečių
Prisimenant Joną Užpurvį

   2011 m. sausio 14 d. Šilutės muziejuje vyko renginys skirtas Klaipėdos dienai paminėti. Renginio metu buvo atidaryta paroda „Eksponatai laikmečio liudininkai“, kurioje pristatyti 2010 metais įsigyti ir muziejui dovanoti eksponatai.

   Praėjusiais metais Jono Užpurvio sūnus, Ramūnas Užpurvis, tarpininkaujant Klaipėdos universiteto docentei daktarei Arūnei Arbušauskaitei bei J. ir I. Užpurvių giminaitei Jūratei Stubraitei, Šilutės muziejui perdavė vertingus eksponatus susijusius su Jono Užpurvio ir jo žmonos Ilzės (Stubraitė) gyvenimu.

   Šių metų gruodžio mėnesį minėsime Jono Užpurvio (1891 m. gruodžio 12 d.) 120-ąsias gimimo metinės. Kalbant apie jį trumpai priminsime enciklopedinius duomenis: tai pedagogas, kalbininkas, Mažosios Lietuvos istorikas, gimęs Virkytų kaimelyje, Saugų apylinkėje, Šilutės rajone. Mokėsi Virkytų mokykloje, vėliau baigė Klaipėdos mokytojų seminariją. Pirmojo pasaulinio karo metais tarnavo telefonistu - slaptų dokumentų vertėju. Po karo mokytojavo Vilkyčiuose ir Rokuose.

   1930-1934 m. baigė Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto filologijos skyrių Kaune. Po studijų paskirtas Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos dėstytoju ir mokė anglų, vokiečių ir lotynų kalbas. 1938-1939 m. parašė dviejų dalių knygą „Lietuvių tautos istoriniai šaltiniai“. 1941-1943 m. Vilniaus universitete dėstė vokiečių kalbą. 1949 m. su šeima buvo ištremtas į Krasnojarsko kraštą, Tasejevo rajoną. 1962 m. grįžęs iš tremties, apsigyveno Saugose, vėliau - Šilutėje, nes savo namų Klaipėdoje bei Virkytų kaime neatgavo. 1967 m. gavo leidimą išvažiuoti į Vokietiją. Išvykęs su šeima įsikūrė Pulheime, kur ir gyveno iki mirties (1992 m.). Vokietijoje J. Užpurvis rašė straipsnius apie Mažąją Lietuvą, parašė knygą apie saugiškių tarmę „Trys kalbinės studijos“ (1990 m. išleido Čikagos Mažosios Lietuvos fondas), „Mano literatūrinis palikimas“(1997 m.), taip pat grožinės literatūros kūrinių: Sibire parašytas epas „Turgus baltųjų vergų“, eilėraščių ciklas „Ką mano siela regėjo“, novelė „Kažkur“ ir kt.

   Ilzė Užpurvienė ėmėsi tapybos ir keletas nuostabių jos tapybos darbų šio renginio metu buvo perduotos Šilutės muziejui.

   J. Užpurvio asmenybę, gyvenimą ir veiklą renginyje išsamiai bei įdomiai pristatė Klaipėdos universiteto docentė daktarė A. Arbušauskaitė, atsiminimais pasidalino J. Stubraitė.
 
 

Renginio metu

 
 
 
 

I. Užpurvienės tapyti paveikslai

 
 
 

Parengė Šilutės muziejaus vyriausia fondų saugotoja Natalija Kučinskaja, 2011 m. sausio 27 d.
kontaktiniai lęšiai
VESTUVIU FOTOGRAFAS
Įdomios naujienos
Paskola
prekių pervežimas iš uk
Renginiai Vilniuje
Studijos Užsienyje
Torrent
Visos dienos akcijos
Mobiliųjų telefonų reitingai
reklama
drobes
foto dovanos
Naujos įmonės
Moteriska avalyne
kreditas
dantu implantai kaune
Paskolos bedarbiams
Paskolos be užstato
Snieglentes
polikarbonatas
fotografas