Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Apie Smalininkų seniūniją

Pagal   /  2014 birželio 3  /  Komentarų nėra

Smalininkų seniūnijai priklauso Smalininkų miestas, kuriame gyvena 675 gyventojai ir 10 kaimų: Smalininkų,Vidkiemio, Endriušių, Kazikėnų, Užbalių, Užtilčių, Antšvenčių, Naudvario vns.,Vilktakio vns., Tetervinės vns., kuriuose gyvena 977 gyventojai.

Seniūnijos bendras plotas – 2228,90 ha. Gyventojų – 1652.

Smalininkų seniūnijai priklauso Smalininkų miestas, kuriame gyvena 675 gyventojai ir 10 kaimų: Smalininkų,Vidkiemio, Endriušių, Kazikėnų, Užbalių, Užtilčių, Antšvenčių, Naudvario vns.,Vilktakio vns., Tetervinės vns., kuriuose gyvena 977 gyventojai.

Pati seniūnija įsikūrusi sename pastate, labai gražioje vietoje, ant dešiniojo Nemuno kranto.Miestelį juosia miškai, turtingi grybų, uogų, medžiojamų žvėrių.

Kelis šimtmečius Smalininkai buvo reikšminga Mažosios Lietuvos gyvenvietė prie Nemuno ir Šventosios upių santakos, svarbus sienos perėjimo punktas prie ilgaamžės valstybinės sienos nuo 1422 iki 1915 metų. Tam tikrų užuominų apie Smalininkų apylinkes liko 1395 m. kryžiuočių karo kelių aprašymuose. Istoriniu aspektu Smalininkai yra unikali Lietuvos Respublikos gyvenvietė. Tik čia vienoje vietoje apie 500 metų veikė pasienio užkarda prie ilgaamžės valstybinės sienos, svarbi muitinė prie reikšmingos sausumos kelio. Laivybos ryšiai siejo Smalininkus ir su jūrų uostais, kitomis Baltijos šalimis, Smalininkai buvo reikšmingi didžiųjų laivų ir valčių statyklomis. Matyt, su vis gausėjančia laivyba susietas ir vietovardis Smalininkai. Tuo bendru vardu vadinosi net kelios savarankiškos gyvenvietės, netoliese dar buvo Smaladaržiai ir kt. Būtent pasienio sustojimo vietose anuomet buvo patogu smaluoti laivus, atplaukusius iš Nemuno aukštupio ir vykstančius į tolimą kelionę Karaliaučiaus link, todėl smala buvo paklausi eksporto prekė ir skatino smalos varymo verslą. Smalininkai buvo pastebimas administracinis centras. Iš čia valdyta ne vien gyvenvietė ir apylinkės, bet ir didžiosios Smalininkų girios plotas, ten buvusios miškininkų sodybos.

1710 m. Tilžės pašto valdyba tarp kitų 9 pašto skyrių turėjo ir skyrių Smalininkuose, pro kurį buvo gabenamas paštas iš Karaliaučiaus į Vilnių. 1812 m. Smalininkuose buvo Tilžės pašto valdybos pašto stotis, kuri tuo laiku skatino Smalininkų plėtrą.

Nuo 1770 m. karališkojo domeno ir justicijos valsčiaus centru buvo Kazikėnai, kuriuose tuomet kaupėsi pagrindinės valdžios bei aptarnavimo įstaigos. Tuomet Kazikėnų dvaras buvo centras, o trys Smalininkų gyvenvietės – gretimi kaimai. Kazikėnų dvaras yra rekonstruotas ir šiuo metu lankoma vieta, kur laikomi žirgai.

Pagrindinės Smalininkų seniūnijos įstaigos:

• Smalininkų aukštesnioji žemės ūkio mokykla,

• Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinė mokykla,

• Smalininkų specialioji internatinė mokykla,

• Smalininkų kultūros centras,

• Smalininkų vaikų lopšelis-darželis,

• Senosios technikos muziejus, savininkas Justinas Stonys (teirautis tel. (8~447) 56239)

• Ambulatorija, vaistinė, paštas,

• Smalininkų girininkija,

• Medžių apdirbimo įmonė„Jurlota“

• Pievagrybių auginimo įmonė

Mieste šiuo metu veikia 4 bibliotekos,7 parduotuvės, 3 valgyklos, kavinė-baras „Dalia“. Kasmet vis daugiau poilsiautojų užsuka į Smalininkus. Čia jie turi galimybę pažvejoti Nemune, medžiotojams organizuojamos medžioklės, miškuose laukia daug grybų ir uogų.

Smalininkuose yra aukštesnioji žemės ūkio mokykla, kur ruošiami įvairių profesijų darbininkai. Čia yra didelė sporto bazė, respublikos mastu vyksta sportinės žaidynės. Mokykloje yra galimybės apsistoti turistams (teirautis tel.8~447 56232).

Turistams paslaugas teikia ir miesto centre esanti tvarka ir grožiu pasižyminti O.Norvaišienės sodyba. Vienu metu čia galima priimti 10 turistų (teirautis tel. 8~447 56415).

Smalininkuose vingiuojanti Nemuno gatvė pamažu virsta keliu į Viešvilę. Nuo Smalininkų girininkijos kelią apgobia Ąžuolų alėja. Tai įspūdingas gamtos paminklas, įvairiais požiūriais vienintelis toks Lietuvoje. Alėja tęsiasi 1,3 km. Kartkartėmis vėtros ją praretina ir 2002 metais yra likę 186 ąžuolai iš 205.

APIE SMALININKŲ SENIŪNIJĄ SKAITYK:

http://www.jurbarkas.lt

Vytautas Gocentas, Vilnius, 2005 m. gegužės 31 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 birželio 3
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: birželio 3, 2014 @ 2:16 pm
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →