Įkeliama...
Jūs esate čia:  Pradžia  >  Aktualijos  >  Aktualus straipsnis

Ant Martyno Jankaus kapo – atversta knyga

Pagal   /  2014 gegužės 17  /  Komentarų nėra

Bitėnų kaimo kapinaitėse (Pagėgių sav.) architektai Marija ir Martynas Purvinai neseniai pakeitė 15 metų ant Mažosios Lietuvos patriarcho Martyno Jankaus (1858-1946) kapo stovėjusį ąžuolinį atminties krikštą į balkšvo lietuviško granito stilizuotą atverstą knygą. Joje – gimimo ir mirties datos.

Bitėnų kaimo kapinaitėse (Pagėgių sav.) architektai Marija ir Martynas Purvinai neseniai pakeitė 15 metų ant Mažosios Lietuvos patriarcho Martyno Jankaus (1858-1946) kapo stovėjusį ąžuolinį atminties krikštą į balkšvo lietuviško granito stilizuotą atverstą knygą. Joje – gimimo ir mirties datos.

Lietuviškos raštijos platintoją, visuomenininką M. Jankų šiemet krašto kultūros žmonės keletą kartų minėjo jo 150-ųjų gimimo metinių proga.

Naująjį paminklą Bitėnuose, netoli Rambyno kalno, kur prabėgo kone visas M. Jankaus gyvenimas ir iš emigracijos 1993 metais buvo parvežti jo palaikai, nutarė pastatyti jau pasiligojusi garbaus amžiaus jo vaikaitė Ieva Jankutė.

Į Lietuvą praėjusį dešimtmetį ji grįžo iš Niujorko, įsikūrė Klaipėdoje ir lanko senelio bei giminės kapus Bitėnuose. Tiesa, ji neturi net kur prisiglausti, nes po privatizacijos tėviškėje nuosavybės neatgavo. Sovietų nusavintą turtą nepriklausoma Lietuva įvertino tik 14 tūkt. Litų ir skyrė kompensaciją.

Žemė ir keli pastatai buvusios spaustuvės, šeimos namų ir samdinių gyvenamojoje teritorijose Pagėgių ir Šilutės rajonų valdininkų sprendimais atiteko ne tik muziejui, bet ir pirkėjui verslininkui.

Ieva Jankutė pernai Klaipėdoje viešėjusiam Prezidentui Valdui Adamkui įteikė prašymą, kad nuosavybė iš privatininko būtų valstybės perpirkta ir sugrąžinta kultūros reikmėms – muziejui ar regioniniam parkui.

Bet Prezidentas padėti negalėjo – „tvarkietis“ Pagėgių meras, o dabar Seimo narys Kęstas Komskis išpildyti palikuonės valią nesiteikė, motyvuodamas, neva „įstatymai neleidžia“. Šykšti kompensacija neva I. Jankutę turėjo „užgandinti“.

Buvusi išeivė I. Jankutė su Pagėgių valdžia, deklaruojančia tvarką ir teisingumą, nesiginčija. Bet pastaraisiais metais jau ignoruoja jos rengiamus sambūrius Martyno Jankaus garbei, nes bodisi partiniu šleifu.

– Kodėl nedalyvauju? Mano senelis nepriklausė jokiai partijai. Jo partija visą gyvenimą buvo Lietuva. Mane stebina jo atminimo uzurpavimas, sutelkimas vienose partinėse rankose. Argi aš turiu tapti šios partijos politine iškaba? – nuoskaudą vaikaitė šią vasarą išsakė „Tauragės kurjeriui“.

Prieš trejetą metų I. Jankutė iš savo santaupų įsteigė senelio M. Jankaus vardu pavadintą tūkstančio eurų premiją ir kasmet ją skiria pasišventusiems Mažosios Lietuvos kultūros paveldo puoselėtojams.

Jas jau gavo muziejaus fondų pradininkė, Bitėnų pradinės mokyklos mokytoja Birutė Žemgulienė, Amžinąją Rambyno knygą Kaune per sovietų okupaciją slėpusio Lietuvos pulkininko Juozo Šarausko šeima, architektai Marija ir Martynas Purvinai bei rašytoja Edita Barauskienė iš Priekulės. „Šią vasarą, gavę I. Jankutės įgaliojimą pagal liuteronišką paprotį pakeisti pūvantį medinį krikštą į akmeninį paminklą, dirbome su vyru Martynu nuoširdžiai. Aš nupiešiau keliolika eskizų, iš jų Ieva pasirinko atverstą knygą. Tauragės įmonė „Akmens namai“ ją padirbdino kruopščiai, išėjo ne pompastika, kičas, o kukli pagarba“, – žurnalistei apie kūrinį atnaujintoje M. Jankaus kapavietėje sakė M. Purvinienė.

Senąjį krikštą architektai perdavė muziejui.

Aldona Alesėjūnienė, „http://www.lrytas.lt/-12272720941226041888-p1-istorija-ant-m-jankaus-kapo-atversta-knyga.htm“, 2008 m. lapkričio 23 d.

  • Paskelbta: 7 m. atgal į 2014 gegužės 17
  • Autorius:
  • Paskutinė redagavimo data: gegužės 17, 2014 @ 2:47 pm
  • Šaltinis: Aktualijos

Galbūt jums naudinga...

Renginys Šereiklaukio dvare

Plačiau →